O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny pszenicy spadły do poziomów sprzed wojny na Ukrainie

ceny pszenicy

Ceny pszenicy spadły w piątek do poziomów niewidzianych od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, ceny zbóż wzrosły do ​​nowego poziomu.

Agarheute.com wskazuje, że pojawiają się różne możliwości eksportu ukraińskiego zboża, a Rosja najwyraźniej jest gotowa do wpuszczenia ukraińskiego zboża na rynki. Tymczasem ceny zbóż m.in. pszenicy i jęczmienia osiągnęły niemal poziom sprzed wojny na Ukrainie. Tak samo jest w przypadku kukurydzy. 

Ceny pszenicy na poziomie sprzed wojny

Ceny pszenicy na nowe zbiory spadły w miniony piątek (1 lipca) o niecałe 16 euro do 334,50 euro za tonę. Od szczytu cen w połowie maja ceny pszenicy w Europie spadły o 105 euro za tonę lub 25% – do poziomu ostatnio obserwowanego na przełomie marca i kwietnia.

Według analityków niemal wszystkie premie za ryzyko wynikające z wojny na Ukrainie zostały „wyeliminowane” z cen. Spadły nie tylko ceny pszenicy, ale i ceny kukurydzy. Na rynku terminowym zanotowano spadek o kolejne 10 euro do zaledwie 288,25 euro za tonę. To najniższa cena kukurydzy od końca lutego, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie.

Rosja potwierdziła swoją gotowość do współpracy z ONZ w celu przeciwdziałania ryzyku światowego kryzysu żywnościowego, a także wypełnienia zobowiązań w zakresie eksportu żywności i nawozów. Zobowiązania zostały złożone podczas spotkania rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

ceny pszenicy wojna

Sposoby na eksport ukraińskiego zboża

Malejące ceny pszenicy to nie jedyne najnowsze informacje z rynku. Jean-Francois Loiseau, prezes Intercereales wskazał, że Unia Europejska mogłaby kupić kilka milionów ton ukraińskiego zboża i wysłać je jako pomoc żywnościową do słabszych krajów. Tamtejszy rząd przeprowadził rozmowy z przedstawicielami branży, w tym z firmą handlową Intercereales, w celu zaproponowania rozwiązań. Loiseau, określił, że UE mogłaby potencjalnie kupić od 2 do 3 mln ton zboża do tymczasowego przechowywania w państwach członkowskich graniczących z Ukrainą. Taka ilość zmniejszyłaby zapasy Ukrainy o prawie 20 mln ton, ale nie byłaby tak duża, aby zdestabilizować rynki międzynarodowe. 

W piątek Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy podało, że ukraiński eksport zboża w czerwcu spadł o 43% rok do roku i wyniósł 1,41 mln ton.

Przeczytaj też: Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023