PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny paliw na stacjach notują skokowe spadki po interwencji rządu

Ceny paliw na stacjach notują skokowe spadki po interwencji rządu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-22 16:15:00
Ceny paliw

W wyniku wprowadzenia przez rząd obniżki akcyzy, ceny paliw na stacjach skokowo spadły. Obniżki są rzędu 20-22 groszy dla benzyn i oleju napędowego.

Natomiast spadek cen autogazu na stacjach jest nieco mniejszy. Zdaniem analityków rynkowych aktualne poziomy cenowe utrzymają się do końca 2022 roku. Jednocześnie podkreślili, że oprócz rządowej interwencji na notowane spadki cen paliwa wpływ miała także taniejąca ropa naftowa. Najtaniej za paliwa zapłacimy obecnie na Opolszczyźnie, natomiast nasze portfele zostaną najbardziej obciążone na Kujawach i Pomorzu, gdzie za benzynę 95 i olej napędowy trzeba zapłacić średnio 5,83 zł i 5,86 zł za litr. Tyle samo diesel kosztuje też w województwie zachodniopomorskim.

Ceny paliw powinny utrzymać się na stacjach do końca roku

Jak zgodnie wskazują BM Reflex i portal e-petrol.pl, w stosunku do ubiegłego tygodnia litr benzyny 95 potaniał o 22 grosze, oleju napędowego o 20 groszy, a autogazu o 14-15 groszy.

Według BM Reflex w środę średnia cena benzyny 95 to 5,75 zł za litr, oleju napędowego to 5,78 zł za litr, a litr autogazu kosztuje średnio 3,21 zł. Należy się spodziewać, że tak ustalone na stacjach ceny paliw utrzymają się do końca roku – oceniają analitycy.

Wskazują, że spadek był nawet większy niż efekty rządowej interwencji, ponieważ równocześnie spadły ceny ropy na rynku, co przełożyło się na spadek cen w hurcie.

Najtaniej na Opolszczyźnie, najdrożej na Kujawach i Pomorzu

Z szacunków BM Reflex wynika, że bez spadkówceny paliw 02 cen rynkowych ropy, z tytułu obniżenia akcyzy w trzeciej dekadzie grudnia spadek wyniósłby ok. 18 groszy na litrze benzyny i autogazu, a 10 groszy na litrze oleju napędowego.

Z danych e-petrol.pl wynika, że najtaniej zatankować można na Opolszczyźnie, gdzie średnie ceny litra benzyny 95, diesla i autogazu wynoszą odpowiednio 5,72 zł, 5,77 zł i 3,15 zł.

Najwyższe ceny paliw są natomiast na Kujawach i Pomorzu, gdzie za benzynę 95 i olej napędowy trzeba zapłacić średnio 5,83 zł i 5,86 zł za litr. Tyle samo diesel kosztuje też w województwie zachodniopomorskim.

Autogaz z ceną 3,27 zł za litr jest najdroższy na Lubelszczyźnie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Czytaj też: Ceny paliw mogą być niższe. Tak twierdzi Minister Finansów

PAP/fot.Pixabay