O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Ceny nawozów stają w obliczu nowej eksplozji cenowej

Ceny nawozów

Ceny nawozów na rynku światowym rosną w ślad za zwiększającymi się cenami gazu. Producenci ze względu na koszty wstrzymują produkcję.

Na rynku terminowym w USA mocznik podrożał w tym tygodniu o 100 USD za tonę. Tym samym tropem podążają inne ważne ośrodki handlowe. Jednocześnie coraz więcej dużych producentów nawozów wstrzymuje produkcję, tłumacząc podjęcie takich kroków zwiększonymi kosztami.

Produkcja rolna coraz mniej opłacalna

Najważniejsza międzynarodowa cena wskaźnikowa dla nawozów dzianych, cena mocznika w Zatoce Amerykańskiej, w ciągu kilku dni wystrzeliła w górę o 100 USD do prawie 660 USD za tonę. Wywołał je ogromny skok cenowy i nowe rekordowe ceny gazu ziemnego w Europie. Do tego dochodzą zapowiadane zamknięcia zakładów i cięcia produkcji przez wielu dużych europejskich i międzynarodowych producentów, takich jak Yara, BASF czy SKW Stickstoffwerke Piesteritz.

Nie jest pewne, jak szybko ceny nawozów na rynku lokalnym i w europejskich portach importowych podążą za wzrostem cen na rynkach międzynarodowych. Jednak ceny nawozów w Niemczech też ostatnio poszły w górę, natomiast ceny zbóż znalazły się pod presją. Oznacza to, że w przypadku rolników uprawiających rolę pogłębia się różnica między kosztami a dochodami. Ponadto wyjątkowo słabe euro sprawia, że import nawozów, które są fakturowane w dolarach, jest jeszcze droższy. Nic z tego nie jest dobrą wiadomością.

W ubiegłym tygodniu polska Grupa Azoty, duży europejski producent nawozów, wstrzymała produkcję nawozów azotowych z powodu rosnących kosztów energii, stając się najnowszą ofiarą europejskiego kryzysu gazowego.

Ceny nawozów

Ceny nawozów zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu

Rekordowo wysokie ceny nawozów powodują spadek wykorzystanie nawozów w rolnictwie, co ma fatalne skutki dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Według International Fertilizer Association zużycie nawozów może spaść w przyszłym sezonie nawet o 7 procent, co byłoby największym spadkiem od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

"Nie widzę, jak ktokolwiek może kontynuować produkcję w Europie, z wyjątkiem tych, którzy zabezpieczyli swoje koszty energii z dużym wyprzedzeniem" – powiedział Bloombergowi Chris Lawson, szef działu nawozów w firmie analitycznej CRU. "Spodziewamy się, że ceny amoniaku będą nadal rosły"

Sprawę komplikuje fakt, że Europa zazwyczaj importuje większość swoich nawozów z Rosji. Dlatego też europejskie zakupy nawozów z innych krajów (poza Rosją), których już teraz jest bardzo mało, rosną, co jeszcze bardziej podnosi ceny.

A ceny gazu też wciąż gwałtownie rosną. 24.08.22 w południe gaz ziemny na najważniejszej europejskiej giełdzie handlowej Natural Gas EU Dutch TTF kosztował około 310 euro za MWh, a więc prawie cztery razy więcej niż w czerwcu – a także więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Ceny nawozów podążają za cenami gazu

Europejski rynek nawozowy również zareagował na rosnące ceny gazu dalszym wzrostem cen mocznika, saletry amonowej, saletry wapniowej (KAS) i innych ważnych nawozów azotowych. Jednak w obliczu gwałtownego wzrostu cen gazu, ceny nawozów prawdopodobnie nadal będą znacząco rosły.

Na początku tego tygodnia za saletrę amonową wapniową (KAS) w niemieckich portach importowych żądano prawie 820 euro za tonę. Było to już o ponad 100 euro za tonę więcej niż w lipcu. Roztwór saletry amonowej z mocznikiem (AHL) kosztował około 655 euro – o prawie 50 euro więcej niż cztery tygodnie temu. Ceny mocznika kształtowały się na poziomie 875 euro za tonę. Jednak gwałtownie rosnące ceny na rynkach światowych prawdopodobnie szybko spowodują dalsze podwyżki cen wszystkich rodzajów nawozów.

Niemieccy rolnicy musieli ostatnio zapłacić za potaż zbożowy nieco poniżej 645 euro za tonę. Było to o 25 euro więcej niż w lipcu. Za najważniejszy nawóz fosforowy, fosforan diammonowy (DAP), żądano prawie 1.050 euro za tonę. To premia cenowa o około 50 euro w porównaniu do ceny sprzed czterech tygodni.

Wzrost cen na rynku spot odnotowano również z najważniejszego francuskiego portu importowego i centrum handlowego – Rouen. W przypadku najważniejszego dla francuskich rolników nawozu azotowego, saletry amonowej 27%, ceny wzrosły ostatnio o 55 euro za tonę do 755 euro za tonę. W przypadku płynnego nawozu azotanu amonu – roztworu mocznika (francuski: Solution Azotée) ceny wynosiły 609 euro za tonę. Mocznik ostatnio kosztował we Francji 805 euro za tonę, o 70 euro więcej niż w lipcu.

Czytaj również:Ukraiński producent Ostchem podniósł ceny nawozów mineralnych

Agrarheute /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023