PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny krajowych zbóż i ich notowania na początku stycznia 2022 roku

Ceny krajowych zbóż i ich notowania na początku stycznia 2022 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-20 09:30:00
Ceny krajowych zbóż

Dane MRiRW za tydzień 02-09.01.2022 pokazują, że średnie ceny krajowych zbóż w skupach w 6 przypadkach wzrosły, a w 4 zanotowały spadek.

Wzrosty cen średnich były duże, bo mieściły się w zakresie od 2,3% do aż 8,3%. Największy wzrost (tydzień do tygodnia) dotyczył pszenicy (+5,5% - paszowa, +8,3% - konsumpcyjna). W raportowanym tygodniu cena średnia suchej kukurydzy obniżyła się do 1052 zł/t (-0,6% - t/t). Tygodniowy spadek zanotował jęczmień konsumpcyjny i browarniany. W analizowanym tygodniu zboża konsumpcyjne stanowiły dokładnie 1/3 skupu.

Ceny krajowych zbóż powróciły w okolice maksimów z grudnia

Po dużym spadku z przełomu roku średnie ceny krajowych zbóż w większości (raportowane przez MRiRW) powróciły w okolice historycznych maksimów z I połowy grudnia. Kukurydza swoje historyczne szczyty zaliczała już w połowie września, kiedy to stare zboże kosztowało średnio powyżej 1100 zł/t.

Na początku października cena średnia kukurydzy suchej spadła do nieco powyżej 900 zł/t, ale w kolejnych tygodniach rosła, korzystając z trendu wzrostowego panującego na rynku pozostałych zbóż. W raportowanym tygodniu cena średnia suchej kukurydzy obniżyła się do 1052 zł/t (-0,6% - t/t).

Tygodniowy spadek zanotował jęczmień konsumpcyjny i browarniany, ale ceny tego zboża są mało wiarygodne z uwagi na symboliczny tylko skup.

Warto przypomnieć, że ceny pszenicy na świecie notowały spadki wraz z początkiem roku.

Pszenica konsumpcyjna zanotowała największy wzrost

Ceny krajowych zbóż w przypadku pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1331 zł/t, po wzroście o 8,3% w skali tygodnia, a cena średnia pszenicy skupowanej na cele paszowe wyniosła 1270 zł/t (+5,5% - t/t).

W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w przedziale (1319-1349 zł/t). Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była większa i wahała się w przedziale 1210-1336 zł/t.

W analizowanym tygodniu zboża konsumpcyjne stanowiły dokładnie 1/3 skupu (46% tydzień wcześniej), w tym pszenica 30%.

Czytaj też: Ceny pszenicy lekko w górę pod nieobecność amerykanów

ewgt.com.pl/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej notują spadki po kilku wzrostowych sesjach


Autor: Świat Rolnika

Ceny skupu tuczników w Niemczech gwałtownie spadły


Autor: Emilia Gromczak

Ceny żywności w kwietniu spadły. Dotyczyło to tylko kilku produktów


BULT SMOGOWICZE