PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny gazu według wiceprezesa PGNiG to problem globalny

Ceny gazu według wiceprezesa PGNiG to problem globalny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-15 17:30:00
Ceny gazu

Ceny gazu są szczególnie wysokie w Europie Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny uważa, że ich wzrost jest problemem globalnym. 

Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny wskazuje, że w pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także. Rekordowe wzrosty cen gazu w Europie, a w szczególności na rynkach niemieckim i holenderskim, z którymi ściśle powiązana jest nasza, krajowa Towarowa Giełda Energii, przekładają się na wzrost cen również i w Polsce.

Wysokie ceny gazu

Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny wskazuje, że w pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także. Ceny gazu są szczególnie wysokie w Europie. To wynik m.in. bardzo niskiego poziomu zapełnienia europejskich magazynów tego surowca po ostatniej mroźnej zimie.

„Równocześnie nasz kontynent zderzył się z problemem niewystarczającej podaży gazu ziemnego. Wynika ona głównie z działań Gazpromu, głównego dostawcy gazu do Europy. Gazprom nie korzysta w pełni z możliwości technicznych tranzytu tego surowca w kierunku zachodnim i nie zapełnia nim swoich magazynów w Europie Zachodniej przed zimą” – mówi Marcin Szczudło.

Gazprom, który odpowiada za ok. 40 proc. dostaw gazu do Europy, w ostatnich miesiącach dostarczał do UE tylko tyle tego surowca, ile przewidują umowy długoterminowe. I to mimo tego, że wcześniej sprzedawał go znacznie więcej. To kolejny czynnik wzrostu cen. ceny gazu pging

„Istotne są również zmiany na globalnym rynku LNG, ponieważ Europa o dostępne na rynku dostawy skroplonego gazu ziemnego konkuruje m.in. z Azją i Ameryką Łacińską, gdzie za importowany gaz można dostać wyższą cenę” –mówi wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Rekordowe wzrosty cen gazu w Europie, a w szczególności na rynkach niemieckim i holenderskim, z którymi ściśle powiązana jest nasza, krajowa Towarowa Giełda Energii, przekładają się na wzrost cen również i w Polsce.

Nowelizacja prawa energetycznego z podpisem prezydenta 

W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa energetycznego. Zawarte w niej zmiany mają uchronić polskie gospodarstwa domowe przed jednorazową drastyczną podwyżką rachunków za gaz.

„Dzięki nowym zapisom następstwa obecnego kryzysu energetycznego mogą zostać rozłożone przez dostawców energii w dłuższej perspektywie czasowej, a wzrosty taryf nie osiągną tak drastycznych poziomów, o jakich informowały media w odniesieniu do innych sprzedawców gazu. Oczywiście, nad całym tym procesem czuwa jak zawsze prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który bierze pod uwagę interes wszystkich stron – w szczególności gospodarstw domowych” – mówi wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Sprawdź: PGNiG spodziewa się spadku ceny gazu od kwietnia 2022 r.

fot.pixabay.com 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej notują spadki po kilku wzrostowych sesjach


Autor: Świat Rolnika

Ceny skupu tuczników w Niemczech gwałtownie spadły


Autor: Emilia Gromczak

Ceny żywności w kwietniu spadły. Dotyczyło to tylko kilku produktów


BULT SMOGOWICZE