PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Analitycy: Ceny detaliczne paliw przez ostatni tydzień wzrosły

Analitycy: Ceny detaliczne paliw przez ostatni tydzień wzrosły

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-05 08:00:45
Ceny detaliczne paliw

Ceny detaliczne paliw na stacjach przez ostatni tydzień znów wzrosły, choć przez ostatnie dni zmiany cen są niewielkie – oceniają analitycy.

Wskazują m.in., że presję na utrzymanie cen wywierają najwięksi gracze – Orlen i Lotos. Według środowych szacunków portalu e-petrol.pl, w ciągu tygodnia ogólnopolska średnia dla benzyny 95 wzrosła o 4 grosze do 5,98 zł za litr. W przypadku średniej dla oleju napędowego i autogazu podwyżki były dwugroszowe, a obecne średnie poziomy to odpowiednio 5,99 i 3,21 zł za litr.

Ceny detaliczne paliw nadal rosną

Według e-petrol.pl, najniższe ceny detaliczne paliw są obecnie w Wielkopolsce. Najdrożej benzynę 95 oraz diesel tankuje się w Małopolsce. W przypadku oleju napędowego identyczna cena – 6,02 zł za litr obowiązuje też na Mazowszu i Lubelszczyźnie. W województwie lubelskim z ceną 3,27 zł za litr najdroższy jest autogaz.

Jak zwraca uwagę Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex, najwięksi gracze, czyli Orlen i Lotos trzymają ceny detaliczne poniżej 6 zł, co powstrzymuje lokalną konkurencję przed podnoszeniem cen.

Choć na różnych stacjach mogły się pojawić niewielkie korekty, to zdecydowanych ruchów cenowych w ostatnich dniach nie widać.

– powiedziała PAP Urszula Cieślak.

Zwróciła też uwagę, że obecnie ceny detaliczne paliw utrzymują się kosztem marż detalicznych.

Gdybyśmy dzisiaj chcieli osiągnąć poziom marż z wakacji, to ceny na stacjach byłyby na poziomie 6,15-6,20 zł za litr.

– oceniła.

Na rynku ropy nie widać wyraźnej poprawy sytuacji

Zwróciła też uwagę, że ceny hurtowe Ceny detaliczne paliw są nadal wysokie, minimalnie poniżej cen rekordowych.

Urszula Cieślak oceniła też, że na rynku ropy nie widać wyraźnej poprawy sytuacji, choć ceny nie rosną.

W środę ropa Brent utrzymuje się w granicach 83, a WTI - 82 dol. za baryłkę. W czwartek odbędzie się spotkanie grupy OPEC+, ale nie należy się spodziewać większych zmian, raczej potwierdzenia wcześniejszej decyzji o wzroście wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie.

– dodała.

Analitycy rynku paliw wskazują, że ceny paliw znów są najdroższe w historii. Jak oceniają, ponowny wzrost cen ropy naftowej nie uspokoi z pewnością sytuacji na rynku krajowym.

Czytaj też: Ceny paliw będą rosnąć

PAP/fot.pixabay