PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / MF: E-faktura wejdzie do użycia od początku 2022 roku

MF: E-faktura wejdzie do użycia od początku 2022 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-04 00:02:49
E- faktura

Ustawa wprowadzającą e-faktury została przegłosowana przez Sejm i trafi teraz do podpisu do prezydenta. To oznacza, że e-faktura wejdzie do użycia od 1 stycznia 2022 r.

Jak przypomniało Ministerstwo Finansów w komunikacie, w pierwszej fazie wdrażania e-faktury będą dobrowolne. Korzystanie z e-faktur stanie się obowiązkowe od 2023 roku.

E-faktura od przyszłego roku

MF przypomniało także, że podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej, a więc w terminie 40 dni, a nie 60 dni. Poza tym e-faktura pozostanie w bazie danych MF i nie ulegnie zniszczeniu ani zaginięciu, a więc nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5 proc., takiego jak we Francji.

– powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nie potrzeba duplikatów

Ministerstwo Finansów w komunikacie przypomniałoE faktura także, że wraz z przepisami wprowadzającymi e-fakturę zostały uchwalone regulacje, będące częścią pakietu SLIM VAT 2 i dotyczące kwestii fakturowania. Jak wskazał resort, według nowych regulacji nie trzeba będzie zamieszczać oznaczenia „Duplikat”, gdy pierwotna faktura ulegnie zniszczeniu lub zaginie, a także nie będzie już obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.

SLIM VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT. W jego ramach wdrożyliśmy już w tym roku m.in. zmiany poprawiające płynność firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czy też umożliwiające składanie oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Ustawa o e-fakturze wprowadza zapowiedziane w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmiany w fakturowaniu, które oszczędzą firmom wielu formalności.

– powiedział Jan Sarnowski.

Czytaj też: Co e-faktury oznaczają dla przedsiębiorców?

PAP/fot.pixabay


IJH: Liczba producentów ekologicznych w Polsce stale się zwiększa

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-26 01:00:00

KSeF problematyczny. Firmy nie spieszą się z przechodzeniem na nowy system

Autor: Tomasz Racki 2022-06-25 22:00:00

Kryzys energetyczny, czyli czas na szukanie oszczędności

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-25 21:00:00

BULT SMOGOWICZE