PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Eksport papierosów – Polska stała się liderem na świecie!

Eksport papierosów – Polska stała się liderem na świecie!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-21 16:00:00
Eksport papierosów

Eksport papierosów z Polski osiągnął rekordową wartość 4 miliardów dolarów w 2020 roku. To sprawiło, że staliśmy się największym światowym eksporterem tego produktu. Tak wynika z raportu IndexBox, kalifornijskiej firmy specjalizującej się w badaniach rynku przy wsparciu sztucznej inteligencji.

Eksport papierosów – największym odbiorcą dostaw z Polski pozostają Niemcy

Według ich danych, Polska jest największym światowym eksporterem papierosów. Eksport papierosów z naszego kraju odpowiada za 18 procent światowych dostaw tego produktu.

Największym importerem papierosów z Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych towarów, są Niemcy. Wartość niemieckiego importu papierosów w 2020 roku wzrosła o ponad jedną trzecią w stosunku do 2019 i wyniosła 1,4 miliarda dolarów.

Na podium odbiorców polskich papierosów znalazły się także Wielka Brytania i Holandia

– podaje raport.

Jeśli chodzi o średnią cenę eksportową papierosów pochodzących z Polski to wzrosła ona o 3,5 procenta rok do roku. W 2020 wyniosła prawie 21 tysięcy dolarów za tonę.

Co ciekawe, ceny różnią się w zależności od rynku. Najdrożej sprzedajemy papierosy do Belgii, a najtaniej do Francji (odpowiednio po 34,4 i 11,5 tysiąca dolarów za tonę).

Czytaj też: Polska to lider w eksporcie. Co zrobić, by była gigantem?

Eksport papierosów – Polska w ciągu 10 lat zwiększyła wolumeny dostaw dwukrotnie

W ciągu ostatniej dekady Polska zwiększyłaEksport papierosow 02 eksport papierosów dwukrotnie jeśli chodzi o ilość produktu i trzykrotnie, jeśli chodzi o jego wartość.

Ubiegły rok był rekordowy. W 2020 roku wartość polskiego eksportu papierosów wzrosła o 14 procent w ujęciu rocznym. Oznacza to, że wyniosła aż 4 miliardy dolarów i osiągnęła najwyższy poziom w historii.

Tempo wzrostu cen było największe w przypadku dostaw z Polski do Arabii Saudyjskiej.

Dla porównania, w 2020 roku wartość całego eksportu z Polski wyniosła 237,5 miliarda euro, a importu – 225,5 miliarda euro

– wynika z danych GUS.

Oznacza to, że papierosy odpowiadają za około 1,7 procenta wartości naszego eksportu.

Eksport papierosów pełni istotną rolę w bilansie handlu zagranicznego Polski. Od 2006 roku dodatnie saldo obrotów wyrobami tytoniowymi dynamicznie rośnie, stanowiąc znaczną część nadwyżki w ogólnym bilansie obrotu artykułami rolno-spożywczymi.

300gospodarka.pl/fot.Pixabay


Autor: Kamila Ciężka

IJH: Liczba producentów ekologicznych w Polsce stale się zwiększa


Autor: Tomasz Racki

KSeF problematyczny. Firmy nie spieszą się z przechodzeniem na nowy system


Autor: Magdalena Podgórska

Kryzys energetyczny, czyli czas na szukanie oszczędności


BULT SMOGOWICZE