O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Brexit sprawił, że Brytyjczycy eksportują mniej żywności do Unii Europejskiej

Brexit

Wielka Brytania wyeksportowała w zeszłym roku do Unii Europejskiej o 17 procent mniej żywności niż w 2019 roku, nim nastąpił Brexit.

Natomiast eksport mięsa i nabiału zmniejszył się o ponad 20 procent – wynika z danych Brytyjskiego Biura Rolniczego. Wielka Brytania wyeksportowała w 2021 r. żywność i żywe zwierzęta o wartości 16,76 mld euro, z czego 10,75 mld euro do UE. Łączna wartość eksportu brytyjskiej żywności i zwierząt w 2019 r. nadal wynosiła ponad 19,1 mld euro.

Brexit najmocniej dotknął rynek owoców, warzyw i cukru

Od momentu gdy nastąpił Brexit eksport z Wielkiej Brytanii do UE zanotował spadek o 17 proc., podczas gdy dla reszty świata był o 2 proc.

Najsilniejszy spadek eksportu do Europy dotyczy stosunkowo niewielkich brytyjskich rynków eksportowych owoców, warzyw i cukru, gdzie zanotowano spadek o 37 proc. Eksport produktów mlecznych (w tym jaj) spadł o 20 proc., a mięsa o 21 proc. Brytyjskie Biuro Rolnicze dostrzega stabilizację w miesięcznych danych dotyczących eksportu i podejrzewa, że ​​eksport z Wielkiej Brytanii jest teraz na „nowym normalnym” poziomie.

Przypomnijmy, że według analiz wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może korzystnie wpłynąć na polski eksport.

Brexit

Brytyjski import z UE zanotował spadek o 13 procent

Z drugiej strony import Wielkiej Brytanii z UE spadł w tym samym okresie o 13 procent, w porównaniu z 4-procentowym wzrostem z reszty świata. Biuro zauważa, że ​​import z UE znów powoli rośnie, ale wciąż nie jest na poziomie sprzed pandemii koronawirusa i Brexitu.

Według niedawnego raportu Komisji Rachunków Publicznych brytyjskiego parlamentu import jest utrudniony przez nowe przepisy dotyczące granic. Przewodnicząca Komisji Meg Hillier powiedziała, że ​​„Brexit obiecał uwolnić brytyjskie firmy” od biurokracji i zmaksymalizować ich wkład w gospodarkę. 

„Jedynym obserwowalnym skutkiem są na razie wyższe koszty, formalności i opóźnienia na granicach” – powiedziała.

W zeszłym tygodniu ogłoszono również, że holenderski rząd wesprze kwotą 500 milionów euro holenderskich przedsiębiorców, którzy borykają się z negatywnymi konsekwencjami Brexitu. Te pieniądze pochodzą z Unijnej Rezerwy Dostosowania do Brexitu.

Czytaj też: Brexit ma znaczący wpływ na handel na Wyspach Brytyjskich

nieuweoogst.nl/fot.Flickr/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023