O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Rzodkiew oleista – cenny przedplon w uprawie ziemniaków

Rzodkiew oleista

Rzodkiew oleista to roślina z rodziny krzyżowych. Jest cenna ze względu na fakt, że doskonale spulchnia i napowietrza glebę, przez co stanowi doskonały przedplon w uprawie ziemniaków czy tez buraków. Ma podobne wymagania glebowe do rzepaku jarego, czyli najlepsze efekty produkcyjne otrzymamy wybierając dobre stanowisko. Można ją również wysiać na nieco słabszych glebach, lekkich i przepuszczalnych.

Rzodkiew oleista – cechy charakterystycznerzodkiew oleista kwiaty

Roślina ta jest jednorodna i użytkowana jako roślina oleista, nawóz zielony, pasza i międzyplon. Charakteryzuje się duża masą korzeniową, bardzo dobrze spulchnia i napowietrza glebę, przez co stanowi cenny przedplon w uprawie ziemniaków oraz buraków cukrowych. Dodatkowo rzodkiew oleista posiada właściwości ograniczające ilość cyst mątwika w glebach, co przyczynia się do ich ochrony fitosanitarnej. Do głównych cech rzodkwi należy przede wszystkim to, że w początkowej fazie wzrostu osiąga szybkie tempo. W porównaniu do rzepaku, od wzejścia do utworzenia się pierwszych liście, jej wzrost jest o wiele szybszy.

Po co uprawiać rzodkiew oleistą?

Olej z nasion rzodkwi oleistej nie nadaje się do spożycia, gdyż rzodkiew oleista zawiera wysoką zawartość kwasu erukowego i glukozynolanu. Może zostać wykorzystany tylko jako surowiec do celów energetycznych. Roślina jest uprawiana głownie na nawóz zielony lub zielonkę. Z kolei nasiona wykorzystuje się do produkcji karmy dla ptaków. Właściwości rzodkwi poprawiają jakość gleb m.in. chroni je przed erozją  czy też poprawia stosunki wodno-powietrzne.

Przeczytaj również: Wiosenny stan upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 roku

Rzodkiew oleista podobna do rzepaku jarego

Przygotowanie stanowiska pod siew jest podobne jak w przypadku rzepaku jarego oraz gorczycy, czyli najlepsze efekty produkcyjne otrzymamy wybierając dobre stanowisko. Można ją również wysiać na nieco słabszych glebach, lekkich i przepuszczalnych, ale w tym drugim przypadku musimy się liczyć ze znaczną obniżką plonowania. Należy jednak pamiętać, że rzodkiew oleista nie toleruje głębokiego siewu, dlatego nie spulchniajmy gleby zbyt głęboko. Stosować trzeba nawożenie przedsiewne. W zależności od zasobności stanowiska, zaleca się stosować: fosfor 30-50 kg P205/ha i ok. 60-100 K2O/ha. Z kolei azot w dawce 60 kkhN/ha.

granumfn.pl/farmer.pl/coboru.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023