O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-02-2021

Autor: Piotr Olewniczak - radca prawny

Sposoby restrukturyzacji zadłużenia

restrukturyzacja

Restrukturyzacja zobowiązań w ramach postępowania restrukturyzacyjnego wymaga wypracowania swoistego kompromisu pomiędzy dłużnikiem a jego wierzycielami. Dzieje się to poprzez zawarcie układu. Tego typu porozumienie można wypracować dzięki przygotowaniu przez dłużnika propozycji układowych, które będą korzystne nie tylko dla niego, ale również dla jego wierzycieli.

Propozycje restrukturyzacji zobowiązań

W poprzednim wpisie, który znajdziesz TUTAJ wskazywaliśmy, czym jest układ restrukturyzacyjny, a także jakie wierzytelności podlegają objęciu tym układem. Objęcie wierzytelności układem wywołuje taki skutek, iż wierzytelność będzie mogła zostać poddana jednej z opisanych poniżej metod restrukturyzacyjnych.
Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego przewidują, iż restrukturyzacja zobowiązań dłużnika może obejmować:

1. odroczenie terminu wykonania,
2. rozłożenia spłaty na raty,
3. zmniejszenie wysokości,
4. konwersję wierzytelności na udziały lub akcje,
5. zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

Poniżej przedstawiam poszczególne rozwiązania.arimr gaz system 2

Odroczenie terminu wykonania zobowiązań

Odroczenie terminu wykonania polega na ustaleniu możliwości uregulowania należności w dłuższym okresie czasu. Co prawda, termin możliwego odroczenia nie został w żaden sposób ograniczony, natomiast proponowane przez dłużnika daty odroczenia powinny być – w ocenie wierzycieli – realne do wykonania. Zastosowanie rozwiązania odroczenia zobowiązań w ramach propozycji układowych jest możliwe wobec wszystkich zobowiązań lub ich części.

Rozłożenie na raty

Propozycje układowe powinny zawierać sprecyzowanie harmonogramu ratalnego uwzględniający wysokość rat, terminów zapłaty, a także liczbę płatności. W przypadku ustalania propozycji w zakresie spłaty ratalnej należy uwzględniać typ prowadzonej działalności. I tak, w zakresie prowadzonego gospodarstwa rolnego zysk uzależniony jest od takiego czynnika, jakim jest pora roku. Warto wtedy ustalić sposób rozłożenia rat, aby ich spłaty przypadały dla dłużnika w najlepszym dla niego czasie. Przykładowo wskazać należy, iż w sytuacji prowadzenia gospodarstwa rolnego ukierunkowanego jedynie na produkcję roślinną, rolnik może osiągnąć przychody dopiero po okresie zbiorów. Tym samym formułowanie propozycji w zakresie rat i ich wysokości powinno uwzględniać daty spodziewanego otrzymanego przychodu ze sprzedaży płodów rolnych.

Zmniejszenie wysokości zobowiązań

Restrukturyzacja ta w pewnym zakresie przypomina częściowe zwolnienie z długu przez wierzyciela. Poziom redukcji zadłużenia, z reguły, ustala się według reguł procentowych lub ułamkowych. Warto pamiętać, że generalnie nie powinno dochodzić do nierównego traktowania wierzycieli poprzez znaczne zróżnicowanie redukcji ich wierzytelności.

Konwersja wierzytelności na udziały lub akcje

Środek ten dotyczy przedsiębiorców będących spółkami kapitałowymi, dlatego też nie będzie on stosowany przez rolników indywidualnych. Jedynie dla jasności wskazać należy, iż zabieg ten pozwala na uzyskanie realnego wpływu wierzycieli na prowadzenie działalności przez dłużnika oraz udział w wypracowanych zyskach.

Zmiana, zamiana lub uchylenie prawa zabezpieczającego wierzytelność

Ostatnia proponowana przez ustawodawcę propozycja restrukturyzacyjna polega na modyfikacji dopuszczalnych prawem zabezpieczeń zarówno rzeczowych, jak i osobowych.

Podsumowanie

Jak wskazano wyżej, wymienione powyżej sposoby restrukturyzacji nie tworzą katalogu zamkniętego. Inne sposoby poprawy sytuacji dłużnika są możliwe i zależą od inicjatywy jego samego, czy też osoby, która będzie pomagać w sporządzeniu propozycji układowych.

Warto dodać, że propozycje układowe mogą zawierać więcej niż jeden sposób restrukturyzacji, co oznacza że w ramach postępowania restrukturyzacyjnego może dojść do kompleksowej restrukturyzacji zadłużenia, zarówno pod względem jego wysokości, terminu zapłaty, jak również sposobu zabezpieczenia.
O ile dłużnikowi został przyznany szeroki wachlarz możliwych sposobów restrukturyzacji zadłużenia, o tyle przy konstruowaniu propozycji układowych nie może on z pola widzenia tracić woli wierzycieli, gdyż od przekonania ich do tych propozycji, będzie zależał sukces restrukturyzacji. Z pewnością w interesie dłużnika jest przygotowanie takich propozycji, które zaspokoją oczekiwania wierzycieli i spotkają się z ich aprobatą. Odpowiednie przygotowanie propozycji układowych z pewnością przybliży dłużnika i wierzycieli do wypracowania porozumienia.

fot. pixabay 

swiatrolnika.info 2023