O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

25-08-2020

Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: Kupujmy polskie produkty. Będzie to korzyść dla Polski. Dla Polaków

W ramach trwającego Forum Wizja Rozwoju, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował panel "PRODUKT POLSKI odpowiedzialność w trudnych czasach”. Udział w nim wzięli Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej oraz przedstawiciele rządu. Epidemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na gospodarce. W tym trudnym czasie w sposób szczególny musimy przywiązywać wagę do dokonywania świadomych wyborów konsumenckich.

Szczepan Wójcik: Wreszcie coś się dzieje!

Trwa trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju. Na miejsce konferencji wybrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W trakcie dwudniowego wydarzenia w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych wystąpi ponad 450 prelegentów ze świata biznesu, polityki oraz nauki. Rozmowy odbywają się w panelach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych, a jednym z nich jest panel organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pt. "PRODUKT POLSKI odpowiedzialność w trudnych czasach".

W dyskusji panelowej udział wzięli Szymon Giżyński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Laskowski – Członek Zarządu PKP Intercity S.A., Marlena Maląg – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Patkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, Szczepan Wójcik – prezes Instytutu Gospodarki Rolnej oraz Rafał Zgorzelski – PKP. S.A.. Panel poprowadził Marcin Wroński – zastępca dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dyskusja „PRODUKT POLSKI – odpowiedzialność w trudnych czasach” ma dać nam odpowiedź na pytania: Jak patriotyzm konsumencki wpływa na polskie rolnictwo, polską gospodarkę, miejsca pracy, wpływy do budżetu państwa i budżetów samorządów, co rozumiemy pod pojęciami patriotyzm ekonomiczny, gospodarczy i konsumencki, czy kapitał na narodowość i czy patriotyzm konsumencki i kupowanie polskich produktów pomogą szybciej wyjść z kryzysu?

Kampaniami takimi jak #KupujŚwiadomie #ProduktPolski namawiamy Polaków, by sięgali po artykuły spożywcze, których krajem pochodzenia jest Polska, budowali patriotyzm konsumencki, ponieważ takie artykuły z oznaczeniem PRODUKT POLSKI w minimum 75% zawierają surowce pochodzące od polskich rolników.

– rozpoczął panel Marcin Wroński.

O tym jak bardzo ważne jest promowanie patriotyzmu konsumenckiego i wspieranie polskiego rolnictwa przekonywał także Piotr Patkowski. Jego zdaniem jednak, takie działanie jest niewystarczające.

Samo kupowanie polskich produktów nie wystarczy. Samym patriotyzmem konsumenckim nie wygramy z państwami, które od 150 lat uczyły się i nauczyły się jak mają produkować żywność i ją sprzedawać, nie tylko w swoim kraju, ale także eksportować.

– stwierdził Piotr Patkowski.

Zdaniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów poza promocją patriotyzmu konsumenckiego, należy, wzorem Francji, wyzbyć się dogmatu, że rolnictwo nie jest strategiczną gałęzią gospodarki i zrozumieć, że po drugiej stronie mamy konkurencyjne państwa, które stawiają na swoje rolnictwo. Także nasze krajowe rolnictwo powinno być aktywne – jak to z krajów zachodnich. Działania rządu w tym zakresie ocenił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Wreszcie coś się dzieje i wreszcie działania są faktycznie widoczne. Uważam, że PRODUKT POLSKI i oznaczenie towarów, które my – rolnicy produkujemy, jest bardzo istotne. Wielu młodych ludzi chce kupować polskie produkty i mówi, że podczas wyboru zakupów będzie kierować się patriotyzmem konsumenckim. Jeszcze do niedawna polskie produkty znakowane były krajem pochodzenia w niejasny sposób. Dziś ta sytuacja wreszcie ulega zmianie

– ocenił Szczepan Wójcik.

Polskie produkty potrzebują pomocy rządu? Promocja polskich marek to inwestycja

Szczepan Wójcik: Polacy są bardzo odpowiedzialnym narodem

Szczepan Wójcik ocenił, że patriotyzm gospodarczy jest niezwykle ważny, a Polacy chcą się nim kierować, tak jak kierują się nim mieszkańcy Niemiec, Francji czy Danii. Patriotyzm konsumencki jest według prezesa IGR szczególnie ważny, ponieważ na co dzień Polacy robią w większości zakupy w zagranicznych sieciach handlowych.

Dokonując codziennych, zwykłych wyborów, jako konsumenci zmuszamy w pewien sposób odbiorców i sieci handlowe, aby to od nas (polskich rolników – przyp. Red.) nabywać artykuły rolno-spożywcze. Wystarczy spojrzeć na niemieckie sieci sklepów. Na tamtejszych półkach sklepowych królują niemieckie towary. Podobnie sytuacja ma się w kontekście innych krajów Europy Zachodniej

– dodał Szczepan Wójcik.

Zdaniem Wójcika, polskim rolnikom i producentom brakuje współpracy i zjednoczenia, by móc wywierać presję na odbiorcach z zagranicy. Prezes IGR zwrócił również uwagę na ataki, jakich doświadczają polscy rolnicy.

Zwróćmy uwagę na charakterystykę ataków. Ich celami padają sektory, które potrafiły odnieść sukces w kraju, Unii Europejskiej czy w wymiarze globalnym. "Napastnikami" są natomiast dedykowane temu organizacje pozarządowe, które zazwyczaj są reprezentantami obcych grup interesu. Na zachodzie zrozumiano także, jak istotna jest tu rola mediów. W Niemczech media są głównie niemieckie. Niestety w Polsce również. Ten kto ma media i odpowiada za przekaz, może kreować popyt i odpowiednie reakcje konsumenckie

– powiedział Szczepan Wójcik.

Zdaniem Marleny Maląg, kształtowanie promocji polskich produktów jest wyzwaniem. Minister zwróciła jednak uwagę, że promocja polskości jest przedmiotem działalności rządu Zjednoczonej Prawicy już od momentu jego powstania.

Pokazujemy jak ważny jest polski produkt. Jak ważne jest uczenie patriotyzmu młodego pokolenia. Tak naprawdę jest to proces, którego fundamentem jest historia. (…) Wyciąganie wniosków z historii i wyznaczanie celów na przyszłość służy rozwojowi Polski. I wszyscy wykonujemy tę misję jak najlepiej potrafimy, aby kształtować i budować markę Polski.

– przekonywała minister.

W latach 90. dla Polaków synonimem luksusu była często puszka Coca Coli, taka amerykańska, taka "fajniusia". (…) Dziś myślę, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Nasza żywność jest bardzo smaczna, zdrowa. I tak jak możemy kształtować swoją przyszłość i teraźniejszość, przez świadome wybory na przykład w decyzjach politycznych, tak tutaj też możemy świadomie kształtować swoją przyszłość, nabywając polskie produkty.

– dodał z kolei Rafał Zgorzelski, PKP S.A..

Szczepan Wójcik uzupełnił, że dzięki patriotyzmowi konsumenckiemu i wspieraniu polskich producentów i rolników, zyskują zwykli polscy obywatele. Wybierając polskie produkty, tworzymy miejsca pracy i zostawiamy pieniądze w kraju, a tym samym zapewniamy sobie bezpieczeństwo.

Nie miejmy pretensji do Francuzów, Duńczyków czy Niemców, że są od nas lepsi w walce gospodarczej. To, że są lepsi to nie jest ich wina, to trochę nasza wina, że pozwalamy im wygrywać. Możemy odwrócić ten trend, wybierając polskie produkty. To będzie korzyść dla Polski.

– podsumował Szczepan Wójcik.

 

swiatrolnika.info 2023