O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

20-01-2021

Autor: Świat Rolnika

Rynek mleka – aktualna sytuacja oraz notowania w Polsce i UE

Jaką sytuację notuje obecnie rynek mleka w Polsce i Unii Europejskiej? Jak kształtują się obecnie produktów mleczarskich w Polsce i UE? Jaki wpływ na kanały dystrybucji mają obecne obostrzenia? Jak miękki Brexit wpłynął na nastroje? Jakie są prognozy na przyszłość? Na te pytania odpowiedział prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".

Rynek mleka – jaka jest obecna sytuacja w Unii Europejskiej?

Według Jarosława Malczewskiego unijny rynek mleka w grudniu 2020 roku notował różnokierunkowe ceny.

Po wzmożonej produkcji świątecznej branża spożywcza w tym mleczarska sezonowo wchodzi w okres stagnacji lub spadku popytu. Produkcja mleka w gospodarstwach rolnych widocznie wzrasta sezonowo. Dlatego należy spodziewać się korekt cenowych w pierwszych dwóch tygodniach 2021 roku, z uwagi na ograniczony popyt, a z kolei większą podaż mleka surowego

– powiedział

Odniósł się on również do wpływu obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa na dystrybucję oraz “miękkiego Brexitu”:

Kanały dystrybucji takie jak gastronomia, czyli branża hotelarska i restauracyjna przez cały czas istniejącą drugą falę pandemii koronawirusa zostały zatrzymane. Dlatego są pewne trudności w zakresie lokowania produktów na rynek ze względu na blokady związane z tak zwanym lockdownem. Umowa handlowa zawarta pod koniec 2020 roku pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią na szczęście wyklucza tak zwany “twardy” Brexit, ale z pewnością handel pomiędzy UE a Wielką Brytanią będzie przeżywał pewne trudności. Między innymi te trudności będą związane z wprowadzeniem ceł na sprzedaż serów.

Oglądaj także: Pandemia, gospodarka i Wielki Reset – podsumowanie mijającego roku

Rynek mleka – jak kształtowały się ceny w Polsce i Unii Europejskiej?

Jarosław Malczewski wymienił także aktualne ceny, które notował polski rynek mleka:

W ostatnim tygodniu wszystkie produkty mleczarskie wykazywały trend wzrostowy. Odtłuszczone mleko w proszku w Polsce kosztowało od 9,90 do 10,20 złotego za kilogram. Masło miało również tendencję wzrostową i kosztowało od 14,90 do 15,20 złotego za kilogram. Z kolei ser Cheddar kosztował od 13,40 do 13,70 złotego za kilogram. Mleko przerzutowe w stosunku do ostatniego tygodnia podrożało i jego wartość przy 4 procentach tłuszczu była od 1,44 do 1,48 złotego netto za litr.

Przedstawił również ceny notowane przez unijny rynek mleka:

Mleko surowe w poprzednim miesiącu kosztowało 35 eurocentów i była to cena wyższa o 3,2 procenta w stosunku do miesiąca poprzedniego. Masło z kolei potaniało w poprzednim miesiącu o 0,5 procenta i osiągnęło wartość 3370 euro za tonę. Odtłuszczone mleko w proszku podrożało o 0,2 procenta i osiągnęło poziom 2200 euro za tonę. Wartość sera Cheddar spadła o 1,1 procenta do poziomu 3090 euro za tonę

– wyliczył Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

swiatrolnika.info 2023