O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

16-11-2021

Autor: Świat Rolnika

Jarosław Malczewski: Cena mleka nadal utrzymuje trend wzrostowy

Jak prezentowała się cena mleka w Polsce i UE w ostatnim czasie? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Ekspert przedstawi również notowania cen produktów gotowych w Polsce i Unii Europejskiej. Opowie o kosztach produkcji mleka w UE i strukturze geograficzna eksportu oraz importu produktów mleczarskich.

Cena mleka była wyższa

Analizując bieżącą sytuację na rynku mleka, należy stwierdzić, że średnia cena mleka we wrześniu wyniosła 33,78 euro i była 3,4 proc. wyższa niż w sierpniu bieżącego roku oraz o 12,7 proc. wyższa niż we wrześniu 2020 roku. Od stycznia do września 2021 cena surowca ukształtowała się na poziomie 32,77 euro.

We wrześniu kupiono 966,6 mln litrów mleka i było to o 5,4 proc. mniej niż w sierpniu, ale o 0,1 proc. więcej niż we wrześniu 2020 r. W okresie styczeń – wrzesień bieżącego roku w Polsce skupiono 9 205,7 mln litrów mleka i było to o 0,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego wieku.

– tłumaczy Malczewski.

Trend wzrostowy

Cena mleka przerzutowego ponownie wzrosła, natomiast wartość transakcyjna faktycznie była na nieco niższym poziomie, w stosunku do wartości oczekiwanej.

Sprzedający oczekiwali ceny powyżej 2,50 zł, a nawet 2,60 zł netto za 1 litr. Natomiast z uwagi na okres długiego weekendu i tym samym mniejsze zapotrzebowanie na surowiec, cena ta delikatnie spadła, do poziomu około 2,40 – 2,45 zł netto za 1 litr. Niemniej jednak cały czas utrzymywany jest trend wzrostowy, który również znajduje odzwierciedlenie w cenach produktów gotowych. Cena odtłuszczonego mleka w proszku w ubiegłym tygodniu przekroczyła 14,30 zł za 1 litr, pełnego mleka w proszku 17,50 zł za 1 kg, a jeśli chodzi o masło to była delikatna korekta w dół do poziomu około 27 – 30 zł za kilogram. W poprzednim tygodniu ta cena była na poziomie około 28 – 29 zł. W przyszłym tygodniu w zasadzie wszystkie wskaźniki nam znane mówią o kontynuacji tego trendu wzrostowego i należy spodziewać się dalszych podwyżek cen produktów gotowych.

– dodaje ekspert.

Oglądaj też: Ekspert: Narodowy Holding Spożywczy będzie silnym graczem na rynkach

swiatrolnika.info 2023