O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

13-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Ukraiński przemysł mleczarski zaspokaja potrzeby kraju

Ukraiński przemysł mleczarski jest w stanie zaspokoić obecne potrzeby kraju w zakresie podstawowych produktów mleczarskich i zaczyna działać w warunkach wojny.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, sieci szukają wymówek dla braku płatności, dostawcy szukają alternatywnych sposobów sprzedaży – sprzedają swoje produkty na targach, skupiają się na małych sieciach lokalnych, próbują rozszerzać udział w zamówieniach publicznych. Związek rolników stara się również wspomagać zakłady, aby nie pozostawały bez personelu oraz transportu. Ponadto uzyskał dla przedsiębiorstw z branży status uprawniający do zakupu gazu od dostawcy "ostatniej instancji", dzięki czemu z punktu widzenia dostaw gazu przedsiębiorstwa mleczarskie są chronione.

Ukraiński przemysł mleczarski zaspokaja krajowe potrzeby

Stabilną pracę przywróciło ok. 60-65 proc. zakładów przetwórczych, jak poinformował Arsen Didur, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy, dodając, że obecnie ukraiński przemysł mleczarski jest w stanie zaspokoić potrzeby kraju.

,,Szok pierwszych dni wojny już minął i można powiedzieć, że firmy mleczarskie przywróciły wszystkie stosunki handlowe, z wyjątkiem eksportu. Pomocne było m.in. wprowadzenie przez państwo skupu produktów mleczarskich (sera, masła, mleka w proszku, mleka skondensowanego i UHT). Około 30 proc. produktów mlecznych w Ukrainie jest sprzedawanych w ramach zamówień publicznych” – opisuje Jarosław Malczewski.

Ceny będą dalej rosły

Znacznie podwyższone ceny masła i odtłuszczonego mleka w proszku podniosły w marcu do nowego rekordu wartość surowcową mleka obliczoną przez Instytut Gospodarki Żywnościowej w Kilonii. Dzięki temu pochodna wartość tłuszczu i białka mleka surowego jest obliczana na podstawie możliwości wykorzystania obu produktów mleczarskich. Wartość surowca nie odpowiada zatem cenie płaconej przez konkretną mleczarnię, ale wyznacza kierunek i zakres rozwoju cen producentów.

,,Ceny prawdopodobnie nadal będą rosły. Według Bawarskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka (VMB), wartość surowca odzwierciedla aktualny nastrój na rynku z historycznym przekroczeniem wartości o 60 centów/kg. Charakteryzuje się to wieloma niepewnościami związanymi z konfliktami zbrojnymi na Ukrainie. Dotyczy to przede wszystkim dalszego rozwoju cen surowców i energii oraz ewentualnych wąskich gardeł dostaw lub zakłóceń w łańcuchach dostaw” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Rynek mleka w Europie alarmuje o braku surowców

 

swiatrolnika.info 2023