O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

31-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Rząd mógłby przejąć fragment rynku po sieci Carrefour

Carrefour Polska wychodzi z Polski po 25 latach działalności. Po wyjściu tak dużej grupy, na rynku handlu detalicznego powstanie ogromna nisza, którą można zagospodarować.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, szansa ta została całkowicie niewykorzystana przez polski rząd i spółki skarbu państwa. Zamiast tego nowym nabywcą grupy ma być koncern Mid Europa Partners. Kwota transakcji nie została ujawniona. Francuska sieć posiadała 935 sklepów w naszym kraju, w skład których wchodziły 92 hipermarkety, 152 supermarkety, 9 dyskontów oraz 682 sklepów typu convenience.

Carrefour wychodzi z Polski

Na krajowym rynku zorganizowanego handlu obserwujemy spore przetasowania i nie milkną echa po wycofaniu się z polskiego rynku Carrefour Polska oraz przejęciu go przez „Fundusz Mid Europa Partners". Fundusz jest znany w branży handlu w naszym kraju, ponieważ jest jednym z akcjonariuszy Allegro i inwestował również w takie marki jak Hortex oraz Luxmed.

,,Czym kierował się Carrefour? Przyczyną tak gwałtownych ruchów podobno było obniżenie bezpieczeństwa inwestycyjnego w Polsce. Ma to wyraźny związek z inflacją oraz napięciami w Ukrainie, które „promieniują" również na polską gospodarkę. Zdumiewające jest, że tej sytuacji nie wykorzystało Ministerstwo Aktywów Państwowych, które mogłoby przejąć istotny fragment rynku detalicznego, a później kształtować wzorce właściwych relacji biznesowych na linii mleczarnie-detaliści” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Rynek po Carrefour niezagospodarowany przez Polaków

Po wyjściu sieci Carrefour z naszego kraju, na rynku handlu detalicznego powstaje ogromna nisza. Ekspert dziwi się, że spółki takie jak Orlen czy Polska Grupa Spożywcza nie wykorzystały okazji, aby przejąć ten fragment rynku i oddały go wręcz walkowerem.

,,W tej kwestii milczy również świeżo powołana Polska Grupa Spożywcza (PGS), której celem była właśnie poprawa, wręcz niezbędnych do utrzymania przy życiu mniejszych przetwórni oraz rolników, relacji handlowych. Dziwi również fakt, że Orlen będący liderem w branży paliwowej, chwalący się wielomiliardowymi zyskami nie podjął rękawicy” – dodaje Malczewski.

Czytaj też: UOKiK wszczyna postępowanie przeciw dwóm sieciom handlowym

 

swiatrolnika.info 2023