O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

27-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekspert: Polski przemysł mleczarski radzi sobie całkiem nieźle

Pomimo wielu problemów i rosnących kosztów produkcji, polski przemysł mleczarski radzi sobie całkiem nieźle. Wzrosty są jednak zasługą głównie eksportu.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, na światowym rynku mleka, pomimo dalszego postępującego wzrostu cen artykułów mleczarskich wciąż rośnie popyt na nie. Potwierdzają to dobre wieści z nowozelandzkiej Fonterry, gdzie w trakcie ostatniej aukcji wartość indeksu głównego wzrosła o 2%. Podstawowe produkty masowe, tj. odtłuszczone mleko w proszku i masło nieznacznie, bo odpowiednio o 0,7% i 0,2%, potaniały. Oznacza to, że w tym samym czasie, pozostałe z nich, tj. ser cheddar, bezwodny tłuszcz mleczny oraz pełne mleko w proszku podrożały na tyle, by ostatecznie, dla ogółu produktów mleczarskich, osiągnąć wartość o 2 % wyższą niż w poprzednim notowaniu.

Polski przemysł mleczarski a kryzys

Branża mleczarska w Polsce cierpi z powodu rosnących cen energii, które zwiększają koszty produkcji. Jednak pomimo problemów sytuacja na polskim rynku mleka nie jest taka zła, a wszystko dzięki opłacalnemu eksportowi.

,,Polski przemysł mleczarski radzi sobie jednak całkiem nieźle, co potwierdzają świeżo opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Nie jest nam łatwo, bo koszty produkcji nie są niskie, a niektóre ich składowe wciąż rosną. Wciąż jednak wzrost cen mleka w skupie zawdzięczamy głównie rentownemu eksportowi. Każe to nam traktować ten kierunek jako obszar szczególnej troski, bo przekłada się on bezpośrednio na wzrost cen mleka w skupie. Mając na uwadze wspólny interes branży, warto już teraz poczynić kolejne kroki w ekspansji eksportowej, żeby zabezpieczyć branżę na wypadek odwrócenia trendu rynkowego” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Rosnące ceny mleka

W sierpniu 2022 roku cena mleka ponownie wzrosła, a w ciągu miesiąca o 2,3%, osiągając poziom 2,3897 zł netto za litr. Najwyższe ceny uzyskali hodowcy z województwa lubuskiego (2,4837 zł netto za litr), warmińsko mazurskiego (2,437 zł netto za litr) oraz kujawsko pomorskiego (2,4047 zł netto za litr). Warto zwrócić uwagę, że podium ponownie zeszło województwo podlaskie. Najniżej za mleko płacono za to w województwie łódzkim i małopolskim, gdzie produkcja mleka jest wciąż wyraźnie rozdrobniona.

,,Wzrost cen mleka w skupie zawdzięczamy głównie rentownemu eksportowi. Każe to nam traktować ten kierunek jako obszar szczególnej troski, bo przekłada się on bezpośrednio na wzrost cen mleka w skupie. Mając na uwadze wspólny interes branży, warto już teraz poczynić kolejne kroki w ekspansji eksportowej, żeby zabezpieczyć branżę na wypadek odwrócenia trendu rynkowego. Działania te powinny być przede wszystkim oparte na innowacjach technologicznych, bo one znacząco obniżają koszty wejścia na rynek Czasy, gdy delegaci misji gospodarczych poruszając się z armią tłumaczy, sami nie znając w podstawach żadnego języka obcego, dbając o swoją powierzchowność bardziej niż o właściwy cel swoich podróży służbowych, powinny stać się niechlubnym faktem historycznym” – dodaje Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Chiny ograniczają import mleka. To zła wiadomość

swiatrolnika.info 2023