O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

08-02-2022

Autor: Jacek Podgórski

Ekspert: Podstawowe artykuły mleczarskie tanieją po obniżce VAT

Podstawowe artykuły mleczarskie

Podstawowe artykuły mleczarskie zaczynają tanieć po obniżce podatku VAT w ramach Tarczy Antyinflacyjnej – zauważa Jarosław Malczewski.

Zdaniem eksperta i prezesa Polskiej Grupy Mleczarskiej można zaobserwować spadki cen produktów mlecznych. Jednak zarówno producenci mleka, jak i przetwórcy otrzymując wynagrodzenie za mleko lub produkty gotowe, otrzymają je wyłącznie w kwocie netto. Wyłączeni są z tego rolnicy ryczałtowi.

Ceny artykułów mlecznych po obniżce VAT

Popyt krajowy i zagraniczny, a ceny surowców i półsurowców wracają do poziomu z grudnia 2021, a w szczególności z 1 połowy grudnia. Kołem zamachowym sektora mleczarskiego jest eksport. 

Obserwuje się pewną inercję ze strony handlu, w pewnym stopniu jest ona pogłębiona przez zmianę stawek podatku VAT na produkty mleczarskie. Zdaniem Jarosława Malczewskiego „od 1 lutego zarówno producenci mleka, jak i przetwórcy otrzymując wynagrodzenie za mleko lub produkty gotowe, otrzymają je wyłącznie w kwocie netto. Wyłączeni są z tego rolnicy ryczałtowi, którzy ponownie skorzystają na tych zmianach prawnych, czyli nowelizacji podatku VAT. Analizą dokonywaną przez Urząd Ochrony Konsumenta ma być objęty koszyk konsumenta kilkunastu produktów podstawowych, w tym masło, mleko, chleb, olej, cukier, mąka, jajka, nabiał, mięso, owoce i warzywa. Przy okazji UOKiK sprawdzi, czy sprzedawcy umieścili przy kasie obowiązkową informację o obniżkach podatku VAT z 5% na 0%”. Podstawowe artykuły mleczarskie mogą dalej tanieć. 

Podstawowe artykuły mleczarskie i zniesienie kwot mlecznych

Podstawowe artykuły mleczarskie w tym te, które są masowe i eksportowe miały następujące ceny wg eksperta „odłuszczone mleko w proszku – około 16 złotych za kilogram, pełno tłuszczowe mleko w proszku – około 20 złotych za kilogram, masło – 25 złotych za kilogram i ser gouda – około 20 złotych za kilogram. Najprawdopodobniej w kolejnym tygodniu lutego będziemy obserwować spadki cen odłuszczonego mleka w proszku, pełno tłuszczowego mleka w proszku, w cenach masła zapowiada się stagnacja z uwagi, że część podmiotów ma magazyny wypełnione tym produktem, który nie został dostarczony z uwagi na brak porozumienia w temacie cen.”

Od czasu zniesienia kwot mlecznych w Unii Europejskiej hodowcy bydła mlecznego zwiększyli produkcję zwłaszcza w trzech w państwach członkowskich. Ogólnie produkcja wzrosła nieznacznie od 2015 do 2020 roku. Eurostat poinformował o dostawach mleka krowiego na poziomie 144 milionów ton dla 27 państw członkowskich. Produkcja mleka wzrastała średnio o 2 do 3 procent rocznie. Obecnie obserwujemy spore spowolnienie rozwoju bazy surowcowej bazy mleka surowego w Polsce i Europie. Na uwagę zasługuje Irlandia, gdzie producenci podnieśli produkcję o ponad 33 procent. Polska i Włochy również podnieśli swoją produkcję po likwidacji kwot mlecznych. 

Czytaj również: Ekspert: Zerowa stawka VAT na żywność to dobry, ale niepewny pomysł

swiatrolnika.info 2023