Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
29-03-2022
Ekspert: Nowozelandzcy rolnicy chcą wycofania się Fonterry z Rosji
Nowozelandzcy rolnicy wzywają do wycofania się Fonterry z Rosji. Przekonują, że rosyjska gospodarka chyli się ku upadkowi i działalność spółdzielni jest zagrożona.
Fonterra zawiesiła pod koniec lutego eksport przetworów mlecznych do Rosji z powodu wojny w Ukrainie. Jednak nadal zatrudnia w Moskwie pracowników. Jeśli spółdzielnia zdecyduje się na całkowite wycofanie się z tego kraju, dołączy do szeregu innych firm z różnych branż, które opuściły Rosję po jej ataku na Ukrainę. O tym i o wielu innych sprawach dotyczących branży mleczarskiej w “(O)cenach rolniczych” opowie Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.
Nowozelandzcy rolnicy wzywają do wycofania się Fonterry z Rosji
Fonterra nadal zatrudnia siedmiu pracowników w swoim biurze w Moskwie i 35 pracowników w spółce joint venture Unifood w Sankt Petersburgu, która zajmuje się produkcją i dystrybucją sera i masła. Nowozelandzcy rolnicy wzywają do całkowitego wycofania się Fonterry z Rosji.
,,Nawet gdyby Fonterra tam została i zarabiała pieniądze, byłaby odcięta od międzynarodowej bankowości i nie byłoby możliwości wysłania pieniędzy z powrotem do Nowej Zelandii” – wskazuje Jarosław Malczewski.
Nowozelandzcy rolnicy ostrzegają przed upadkiem rosyjskiej gospodarki
Według portalu informacyjnego ,,Stuff", prezes Nowozelandzkiego Związku Rolników (FF), Andrew Hoggard, wezwał Fonterrę do całkowitego wycofania się z Rosji. Nowozelandzcy rolnicy przekonują, że gospodarka rosyjska upadnie, a spółdzielnia powinna zakończyć działalność i uratować to, co jeszcze można uratować.
,,Dla udziałowców Fonterry rosyjska inwestycja nie jest ani duża, ani mała w porównaniu z kwotami, które Fonterra straciła na inwestycjach w Chinach. Fonterra zatrudnia tylko siedmiu pracowników w Moskwie i 35 pracowników w Sankt Petersburgu” – wskazuje Jarosław Maleczewski.
Hoggard powiedział, że osobiście zgadza się z globalnymi sankcjami finansowymi nakładanymi na Rosję, które mają na celu pokazanie wszystkim, że działania Putina na Ukrainie są niedopuszczalne. Według portalu Stuff Fonterra odmówiła komentarza na temat wartości swoich inwestycji w Rosji lub wycofania się z nich. Bez odpowiedzi pozostało również pytanie, czy istnieje ryzyko nacjonalizacji Unifood.
Oglądaj też: Ekspert: Australijscy hodowcy bydła mlecznego są wspierani przez rząd