O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

25-01-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Cena mleka bardzo się różni w poszczególnych województwach

Jak prezentowały się cena mleka w skupie i ceny produktów gotowych? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

W trzecim, czwartym kwartale światowa produkcja mleka u czterech największych eksporterów spadła 0,1%w odniesieniu do poprzednich 3 miesięcy. Zwiększająca się jednocześnie presja kosztowa, głównie za sprawą pasz, nawozów, energii, w dalszej kolejności będzie pogłębiać spadek rentowności. Nieustannie, rodzimy rynek mleczarski wykazuje się silną integracją z eksportem, którego wymiar ponownie zanotował wzrost o 12,7% w 3 kwartale, co stanowi przyrost o 1,4% w stosunku do drugiego kwartału minionego już roku.

Cena mleka wraca do poziomów z grudnia

Według danych GUS, średnia cena skupu mleka w Polsce w grudniu 2021 r. wyniosła 184,13 zł/h1. Ceny oferowane producentom mleka przez podmioty skupowe za surowiec w ubiegłym miesiącu wrosły o 6 proc. w stosunku do tych, jakie mleczarnie wypłacały w listopadzie 2021 r. Cena mleka z grudnia ubiegłego roku jest również wyższa o 20,4 proc. od tej, jaką mleczarnie oferowały producentom w analogicznym okresie 2020 r.

,,Kolejny tydzień nowego, 2022 roku, rozpoczął się bardzo dynamicznie. Świadczy o tym zainteresowanie surowcami oraz półsurowcami mleczarskimi, których wartości, po okresie świątecznym, zaczęły powoli wracać do poziomów notowanych na początku grudnia 2021. Jest to z całą pewnością dobry sygnał dla sektora mleczarskiego, który ostatecznie miniony rok uznał za udany – ocenia Jarosław Malczewski.

Cena mleka różni się w zależności od województwa

Najwyższą cenę mleka w maju br. odnotowano w województwach: lubelskim – 200,79 4/hl, warmińsko-mazurskim –189,26 zł/hl i lubuskim –188,91 zł/h1. Najniższe stawki wypłacano zaś w województwach: małopolskim – 167,33 zł,/h1, łódzkim – 172,97 zł/hl oraz kujawsko-pomorskim –177,94 zł/hl.

,,W aktualnym rankingu cen mleka w Polsce na czołówkę wysunęło się województwo lubelskie (200,79 zł/hl) ze znaczącą przewagą do drugiego miejsca, które zajęło województwo warmińsko-mazurskie (189,26 zł/hl). Po raz kolejny województwo podlaskie zostało zepchnięte, ale tym razem aż na 4 miejsce ze średnią ceną wynoszącą 187,50 zł/hl. Obecnie różnica między skrajnymi cenami w poszczególnych województwach wynosi więc ponad 33 grosze za litr mleka” – dodaje Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Największe mleczarnie nie ucierpiały z powodu pandemii

swiatrolnika.info 2023