movie-icon

Video

Talk icon

Relacje i reportaże

15-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Procedury w ramach PROW zostaną uproszczone?

Trwają pracę nad zmianą ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków unijnych. Projekt ma na celu uproszczenie procedur związanych z realizacją PROW.

 

 

15 listopada odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW) oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma m.in. zapewnić szybsze uruchomienie i prawidłowe wdrażanie działań w ramach PROW.

 

– Próbujemy to wszystko poprawiać, próbujemy to zmieniać, upraszczać. To, co jest możliwe. Tam, gdzie nie możliwe, to trudno. To trzeba wytłumaczyć – wyjaśnia poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

 

W projekcie poruszana jest kwestia doradztwa rolniczego. Doradcy maja dawać rolnikom obiektywną, sprawdzona wiedzę. Ministerstwo rolnictwa proponuje uruchomienie mechanizmu podnoszenia kwalifikacji dla osób odpowiedzialnych za konsultacje z rolnikami.

 

– Państwo ma obowiązek zapewnić rolnikom sprawne wiarygodne doradztwo rolnicze. W Polsce eksperymenty związane z doradztwem rolniczym niestety doprowadziły do tego, że to doradztwo przestało być wiarygodne dla rolników, stało się zakładnikiem lokalnych układów politycznych – poinformował Ardanowski.

 

Reporter: Paweł Biczak
Zdjęcia: Janusz Kojro/swiatrolnika
Montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika
Fot. swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023