movie-icon

Video

Talk icon

Relacje i reportaże

20-09-2016

Autor: Świat Rolnika

Polski, owocowy szampan – cydr!

W ubiegłą sobotę świętowaliśmy Lubelskie Święto Młodego Cydru 2016. To już trzecia edycja wydarzenia, zwanego potocznie lubelskimi dożynkami, które w całości poświęcone jest polskiemu cydrowi...

 

Cydr to orzeźwiający napój wykonany z tłoczonego soku jabłkowego i drożdży fermentacyjnych, bez dodatku cukru, o niskiej zawartości alkoholu. W Polsce produkcja cydru ruszyła stosunkowo niedawno, jednak od 2013 roku cydr bardzo zyskuje na popularności wśród polskich konsumentów.

 

Charakterystycznym dla cydru jest, że należy do napojów praktycznie w ogóle nie przetworzonych. Powstaje w procesie naturalnej fermentacji przy użyciu naturalnych cukrów występujących w jabłkach i przekształcających się w alkohol, a ponieważ fruktozy w jabłku jest niewiele, to i cydr niezbyt mocno uderza do głowy, ma bowiem zaledwie od 4-6% alkoholu.

 

Kultura picia cydru w Polsce jest bardzo świeża, produkcja cydrów na dobre ruszyła w 2013 roku, zatem jest to stosunkowo nowy trend, choć prężnie idzie do przodu.


Polacy rozsmakowali się w polskim cydrze i tak oto mamy na rynku do dyspozycji cydry słodkie, półsłodkie, wytrawne, niefiltrowane. Produkuje się je z wielu odmian jabłek, ale też jedno-odmianowe, np. czerwono-miąższowe, które są cydrami wytrawnymi. Wyśmienitym, aczkolwiek słodkim cydrem, jest ten produkowany z gruszek. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Warto wspomnieć, że cydr, mimo niewielkiej zawartości alkoholu, jest niezwykle zdrowy. Naturalny, bogaty w witaminy i przeciwutleniacze może być doskonałą alternatywą dla osób, które nie przepadają za piwem.

 

Rzec by się chciało: Polska jabłkiem i cydrem stoi!

 

Reporter: Ewa Zajączkowska
Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/swiatrolnika.info
Fot. swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023