O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-05-2020

Autor: Adam Szewczyk

Szczepionka na ASF powstała! Są jednak pewne problemy

Szczepionka na ASF

Szczepionka na ASF została opracowana przez amerykańskich naukowców. Tamtejsze władze chcą ją wprowadzić na rynek USA. Okazuje się jednak, że szczepionka nie jest tak doskonała, jak twierdzą jej twórcy…

Szczepionka na ASF powstała, ale istnieją poważne ograniczenia

Szczepionka na ASF powstała w amerykańskich laboratoriach. USA już zapowiada, że będzie dążyć do szerokiego stosowania jej przez tamtejszych hodowców trzody chlewnej. Okazuje się jednak, że wirus zwarty w szczepionce wciąż jest żywy, choć znacznie słabszy. Najważniejsze jest jednak to, że wciąż wykazuje szczepionka na asf 1dążność do zakażenia. Szczepionka na ASF, która mogłaby być z powodzeniem stosowana w Europie, wciąż pozostaje w sferze marzeń.

Wyniki badań są obiecujące, lecz ze względu na typ szczepionki należy do nich podchodzić z dużą rezerwą. Zastosowany tam wirus szczepionkowy posiada sztucznie obniżoną zjadliwość, ale nadal jest żywy i potencjalnie zdolny do zainfekowania. Europejska Administracja Weterynaryjna nie dopuszcza szczepionek tego typu do rejestracji na terenie wszystkich krajów członkowskich. Wykluczone zatem jest jej wykorzystanie również w Polsce. Musimy szukać innych środków do walki z ASF

– komentuje Piotr Cybulski, Doktor weterynarii i specjalista ds. hodowli bez użycia antybiotyków w Goodvalley .

Czytaj także: Odmrażanie gospodarki. Marcin Nowacki: rząd reaguje na głosy przedsiębiorców

Szczepionka na ASF jest potrzebna

Biorąc pod uwagę problemy z ASF występujące w państwach Europy oraz w Chinach, znalezienie szczepionki na tę chorobę powinno być priorytetem naukowców zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Strategie europejskiej walki z ASF sprawdzają się tylko częściowo i wpływają co najwyżej częściowe ograniczenie zasięgu choroby. W naszym kraju, ze względu na działalność organizacji półzwierzęcych, utrudnione jest także prowadzenie odstrzału sanitarnego dzików, które są głównym wektorem przenoszenia wirusa. ASF już doprowadził do znacznego ograniczenia hodowli trzody chlewnej w naszym kraju. W ostatnich miesiącach choroba wystąpiła także na zachodzie kraju. To niebezpieczeństwo dla całego sektora trzody chlewnej w Polsce, ponieważ z 11 mln świń hodowanych nad Wisłą, aż 4 mln pochodzi z Wielkopolski. Prze zamknięcie granicy z Niemcami eksport tamtejszej wieprzowiny także jest znacznie ograniczony. Szczepionka na ASF jest niezwykle potrzebna.

Goodvalley/jac/fot. freepik

 

swiatrolnika.info 2023