movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

26-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Rząd pod lupą – ocena niedostateczna dla rządu Prawa i Sprawiedliwości

Jak radzi sobie polski rząd? Ocenę polityki PiS przedstawił Paweł Musiałek, szef Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i współautor raportu ,,Rząd pod lupą”.

W programie Łukasza Warzechy, ,,Polska na Serio BIZNES” ekspert opowiedział o przyczynach takiej, a nie innej oceny polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Gość Łukasza Warzechy opowiedział również o przyczynach nieskuteczności działań PiS. Zdaniem Pawła Musiałka, rząd PiS traci zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, co jest wynikiem walk partyjnych w Zjednoczonej Prawicy.

Raport ,,Rząd pod lupą” nie jest dla PiS łaskawy

Paweł Musiałek jest jednym z autorów raportu „Rząd pod lupą”, czyli cyklicznej oceny działalności i polityki polskiego rządu. Autorzy raportu, oceniając rząd PiS w skali od 2 do 5, przyznali rządzącym ocenę niedostateczną.

,,Ocena polityki publicznej nie jest czymś łatwym i to nie jest tak, że to jest ocena wynikająca z czystej nauki i będziemy jej bronić naukowymi uzasadnieniami. Ocena jest oczywiście arbitralna i te oceny powinno się jak najbardziej poddawać pod dyskusję. Oceny nie są najważniejszym elementem tego raportu, bo to, co jest najważniejsze, to opis tej polityki i ocena, której dokonujemy już metodą tekstową. Oczywiście wiemy, że znacznie łatwiej sobie przeczytać te wszystkie oceny, bo to zajmuje parę sekund, a nie czytać teksty z uzasadnieniem, których łącznie się uzbierało ponad 100 stron i wyjaśniamy tam, co naszym zdaniem rząd robi dobrze, a co robi źle" – stwierdził Musiałek.

Rząd stracił zdolność rozwiązywania problemów

Nie we wszystkich kwestiach raport „Rząd pod lupą” jest tak krytyczny wobec polityki rządu. Jak wskazuje Paweł Musiałek, w raporcie zostało opisanych wiele działań rządu, które ocenione są na „trójkę”. Niestety zdarzają się też oceny i opinie bardzo krytyczne wobec polityki rządu PiS.

,,Zdecydowana większość ocen to są ,,tróje” i w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się wydać raport, który oceniał ostatnie 4 lata, czyli całą kadencję poprzednią parlamentu. I tytuł był tu nieprzypadkowy – ,,Dostateczna zmiana”. Dostateczna dlatego właśnie, że dominującą oceną w tych poszczególnych politykach publicznych były ,,tróje” i w tym roku też tak jest. Są też niestety sfery, gdzie rząd nie uzyskałby promocji do następnej klasy. Ocena faktycznie jest niższa niż w ubiegłym roku, co wynika z tego, że rząd PiS traci tak naprawdę zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, a to jest skutkiem oczywiście sytuacji politycznej w rozumieniu już pewnej rywalizacji układu partyjnego" – dodał Musiałek.

Oglądaj też: Polski Ład – polityczna klęska Prawa i Sprawiedliwości

swiatrolnika.info 2023