movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

16-04-2019

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Norbert Kaczmarczyk: Każdy marzy o domku na wsi, zapominając, że jest to miejsce pracy rolników

Ministerstwo Środowiska, próbując wyjść na przeciw mieszkańcom wsi, którzy najczęściej przybyli z wielkich miast, przygotowało ustawę, której szczytnym celem jest przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej. Ustawa o minimalnej odległości nowych inwestycji na wsi od zabudowań uderza bezpośrednio w rolników, w związku z czym nie zbiera pozytywnych opinii. Gościem studio "Polska na Serio" Świat Rolnika jest poseł ruchu Kukiz'15 Norbert Kaczmarczyk.

 

"Wieś bardzo się zmieniła i w tej chwili stawiam pytanie: komu na wsi śmierdzi? Dawniej, gdy wieś była odizolowana od wielkich miast, nikt nawet nie pomyślał o tym, by budować domy na wsiach i dojeżdżać do pracy do większego miasta. Pytanie, w jakim kierunku podążamy, bo jeszcze pamiętając czasy lat 90-tych, wiemy jak wyglądała sytuacja jeśli chodzi o rozwój tych gospodarstw. Chlewnie powstawały, nie było z tym żadnych problemów i mieszkańcy wsi doskonale wiedzieli, że na wsi są różne zapachy, to jest proste. (...) Pytanie, czy ta ustawa nie wyleje nam dziecka z kąpielą. (...) Od początku kadencji często jest rozdźwięk między ministerstwem środowiska i ministerstwem rolnictwa i tutaj tego rozdźwięku być nie może, bo doprowadzimy do zniszczenia gospodarstw i ich ograniczenia, a przecież nie o to nam chodzi. Ustawa jest potrzebna, ale nie procedowana w ten sposób. Potrzebne są konsultacje społeczne, również z rolnikami poszczególnych regionów i te ministerstwa powinny usiąść na połączonej komisji środowiska i rolnictwa, to pomogłoby stworzyć dobre prawo"

 

- mówił w programie "Polska na Serio" Świat Rolnika poseł Norbert Kaczmarczyk.

 

"Wieś ma swoje cienie i blaski. Każdy marzy o domku na wsi, o spokojnym wypoczynku, natomiast nie zdaje sobie sprawy, że jest to miejsce pracy wielu rolników. (...) Pojawiają się ludzie, którzy niechętnie patrzą na tę pracę. Chodzi chociażby o to, co rolnik wyniesie na drogę poprzez to, że wyjeżdża traktorem z pola. (...) Często rolnik nie zdąży dobrze posprzątać, a już jest policja i wlepia mandaty. To jest problem i rolnicy będa mieć coraz większe problemy, jeżeli ministerstwo nie zastanowi się, jak ich chronić"

 

- stwierdził parlamentarzysta ruchu Kukiz'15.

 

Razem z posłem Norbertem Kaczmarczykiem obaliliśmy również wiele mitów, które narosły wokół dopłat unijnych do krów i tuczników. Zapraszamy do oglądania programu "Polska na Serio" na portalu Świat Rolnika!

 

ŚR/HEZ

Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco

swiatrolnika.info 2023