movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

11-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Muzeum Historii Polski – na jakim etapie budowy znajduje się inwestycja?

Na terenach warszawskiej Cytadeli powstaje Muzeum Historii Polski. Na jakim etapie znajduje się obecnie inwestycja? Kiedy należy spodziewać się otwarcia muzeum? Na jakie atrakcje mogą liczyć odwiedzający? Na te i inne pytania odpowiedział Robert Kostro, polski historyk i dyrektor MHP w programie Łukasza Warzechy “Polska na Serio”.

Muzeum Historii Polski może zostać otwarte jesienią 2022 roku

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski zapytany o postępy na budowie tej olbrzymiej inwestycji, a także o możliwy termin otwarcia, odpowiedział:

Zakończyliśmy już w tej chwili budowę samej konstrukcji budynku. Obecnie to co robi generalny wykonawca, to jest wkładanie rozmaitych instalacji do środka, elektrycznych, gazowych, hydraulicznych i tym podobnych. Kolejny etap to będzie wykańczanie, oczywiście to nie jest tak, że te etapy są od siebie sztywno oddzielone, ale w każdym razie jesteśmy już po tej połowie budowy. Jeżeli wszystko pójdzie w miarę dobrze, to jesienią przyszłego roku powinniśmy już otworzyć budynek i wtedy też będziemy mogli po raz pierwszy zaprosić gości.

Dyrektor Muzeum Historii Polski podkreślił jednocześnie, że na początku nie będą jeszcze w stanie zagwarantować wystaw stałych, ale na pewno będą już gotowe wystawy czasowe i audytorium.

Jako ciekawostkę dodał, że część eksponatów o największych gabarytach już znajduje się w muzeum, w tym dąb z X wieku.

Już jesienią ubiegłego roku, w listopadzie dokładnie, wstawiliśmy do środka kilka takich eksponatów. Na przykład mamy taki dąb z X wieku, który sobie leżał przez kilkaset lat w jeziorze koło Pelplina. On będzie takim świadkiem początków państwa polskiego i znajduje się w hallu wejściowym na wystawie

– wyjaśnił Robert Kostro.

Oglądaj także: Maciej Rataj – czołowa postać ruchu rudowego. Wyjaśnia dr Mateusz Ratyński w rozmowie z O. Pochwatem

swiatrolnika.info 2023