movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

28-04-2021

Autor: Monika Faber

Koniec Epoki Klatkowej – czy KE poprze inicjatywę organizacji antyhodowlanych?

Przez Parlament Europejski w ostatnim czasie przetoczyła się inicjatywa organizacji antyhodowlanych “Koniec Epoki Klatkowej”. Inicjatywa zakłada likwidację chowu klatkowego kur niosek, królików, młodych kur, kaczek, gęsi, loch w kojcach porodowych oraz indywidualnych kojców dla cieląt. Niebawem ma zapaść decyzja w Komisji Europejskiej. Czy KE pójdzie po rozum do głowy i odrzuci inicjatywę organizacji antyhodowlanych? Dlaczego komisarz Janusz Wojciechowski nie broni rolników? Gościem programu “Polska na serio” jest poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urszula Pasławska.

Koniec Epoki Klatkowej – inicjatywa, która stanowi zagrożenie dla produkcji i eksportu w całej Unii Europejskiej

Koniec Epoki klatkowej to inicjatywa organizacji antyhodowlanych, która stanowić może realne zagrożenie dla wskaźników produkcji i eksportu artykułów rolnych w całej Unii Europejskiej. Zdaniem Urszuli Pasławskiej gdy wsłuchamy się w wypowiedzi komisarza Janusza Wojciechowskiego, to jasno wynika, że popiera on takie inicjatywy:

Z wypowiedzi Pana komisarza Wojciechowskiego wynika bardzo jasno, że on sprzyja takim rozwiązaniom. Lecz też powiedzmy sobie jasno, wszyscy jesteśmy za tym aby dobrostan zwierząt był poprawiany. Gdy ministrem był Marek Sawicki, to rzeczywiście te klatki zostały zwiększone o prawie jedną trzecią i z całą pewnością w przyszłych latach i z pewnością w kolejnych latach ten dobrostan będzie poprawiany i z tym trzeba się liczyć.

Pasławska zwróciła uwagę, że rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki i nie można podchodzić do niego wyłącznie przez ideologię jak w przypadku inicjatywy “Koniec Epoki Klatkowej”.

Bardzo ważne jest to, aby w tym wszystkim był pewien rachunek ekonomiczny. Rolnictwo to nie jest tylko miłość do przyrody, do ziemi i do zwierząt, ale jest to również bardzo poważna gałąź polskiej gospodarki. Produkujemy 10 miliardów jajek i jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o eksporterów w Europie– 8 procent całej produkcji tak naprawdę ma miejsce w Polsce. W związku z tym trzeba podejść bardzo ostrożnie i w sposób wyważony do kolejnych inicjatyw, związanych chociażby z likwidacją chowu klatkowego. Ponieważ rolnicy jeszcze nie spłacili tego na co wzięli kredyty, to znaczy na stworzenie tych kurników, które funkcjonują w tej chwili

– wyjaśniła Pasławska.

Oglądaj także: Roman Kluska: piątka dla zwierząt pokazała w jakiś sposób prawdę o rządzących

Koniec Epoki Klatkowej – rolnictwo nie może być traktowane tylko na podstawie ideologii czy filozofii

Poseł PSL stwierdziła, że jeśli komisarz Wojciechowski popiera inicjatywę “Koniec Epoki Klatkowej”, to jego działania nie mogą kończyć się jedynie na ideologicznych teoriach, ale równocześnie musi zrekompensować rolnikom ich straty.

Jeżeli Komisarz Wojciechowski, będzie dopłacał do każdego jajka, do każdej kurki z chowu wolnego, to myślę, że jest pewna zgoda aby taka inicjatywa była kontynuowana. Natomiast jeśli ma to polegać tylko na pewnej idei, na pewnej filozofii w podejściu do rolnictwa, to jest to z mojej strony bardzo niebezpieczne. Tym bardziej, że z takimi ideologicznymi projektami mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Mówię tutaj o Piątce Kaczyńskiego, która w zeszłym roku przeszła przez polski parlament

– powiedziała Pasławska.

swiatrolnika.info 2023