movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

03-06-2021

Autor: Oliver Pochwat

Historyczna i kulturalna mapa Polski – nowy sposób nauki historii

Historyczna i kulturalna mapa Polski, to autorskie dzieło Szymona Szewczyka, które niejednej osobie ułatwi zaplanować podróż i przybliżyć historię danego regionu, miasta, wsi. Szymon Szewczyk, tworząc interaktywną mapę opartą na Google Maps, umieścił na niej miejsca narodzenia polskich artystów i naukowców.

Historyczna i kulturalna mapa Polski - o co w tym chodzi?

Jak wskazuje redaktor Oliver Pochwat, historyczna i kulturalna mapa Polski nie jest czymś, co łatwo można wyszukać w Internecie. Sam proces jej powstania mimo złudnego poczucia “łatwości” wykonania był pracochłonnym procesem. Jak mówił jej twórca, każde miejsce pamięci zostało wprowadzone ręcznie, bez użycia żadnego specjalistycznego programu. Inicjatywa Szymona Szewczyka to również dobry sposób pokazywania historii.

Czytaj także: Ludobójstwo w Rwandzie. Komentuje prof. Jacek Reginia-Zacharski

Myślę, że to jest bardzo ważne, żeby móc spojrzeć na historię z lotu ptaka. Wydaje mi się, że to jest to, czego brakuje w szkole. Przestać skupiać się na datach i suchych danych, tylko na spojrzeniu na historię z lotu ptaka i na tym, aby z historii wyciągnąć pewne wnioski, które mają związek z dniem dzisiejszym.

– mówił Szymon Szewczyk

Historyczna i kulturalna mapa Polski - to dopiero początek!

Historyczna i kulturalna mapa Polski to nie pierwsza i ostatnia inicjatywa Szymona Szewczyka. Jak mówi gość programu Polska na serio. Historia, w planach są inne mapy, które przybliżą dawne dzieje Rzeczpospolitej i jej multikulturowość, tradycje. Prawdopodobnie już niedługo możemy spodziewać się historycznej i kulturalnej mapa Polski z zaznaczeniem wpływów ormiańskich i ukraińskich.

Czytaj także: Alianci – Najnowsza książka Piotra Zychowicza. Rozmawia O. Pochwat 

Mój świadomy patriotyzm zaczął się od tego, że pojechałem do Lwowa. Zobaczyłem to miasto i Cmentarza Orląt Lwowskich i gdzieś od tego momentu coś się we mnie poruszyło i zacząłem chętniej interesować się historią i doprowadziło to do stworzenia takiego projektu.

– powiedział gość Olivera Pochwata

Aby skorzystać z mapy, wystarczy wejść w LINK. Pozwoli to nam dostać się do dzieła Szymona Szewczyka i w sposób jasny i przejrzysty odkrywać nasza kulturę.

 

swiatrolnika.info 2023