
Video
POLSKA NA SERIO – POLITYKA
09-09-2020
Ceny usług – jak pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek?
Jak pandemia koronawirusa i lockdown wpłynęły na ceny usług i towarów? Czy coś zmieniło się w przypadku usług bankowych? Jaka czeka nas przyszłość odnośnie cen usług i towarów? Które sektory usług najbardziej ucierpiały na lockdownie? Jak to wygląda obecnie w innych krajach Unii Europejskiej? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na serio BIZNES jest Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny z portalu “Subiektywnie o finansach”.
Ceny usług – wpływ pandemii i lockdownu oraz chęci odbicia biznesu
Według dzisiejszego gościa ceny usług na podstawie badań wielu branż wzrosły
Jeśli patrzymy na ceny hoteli i wszystkich miejsc do podróżowania, to ceny usług wzrosły bardziej niż byłoby to uzasadnione. U dentystów jest dużo drożej niż było, u fryzjerów jest dużo drożej niż było do tej pory. Dostaję od czytelników i czytelniczek informacje, że ich strzyżenie nagle kosztuje o sto złotych więcej
– mówi Maciej Samcik
Zauważa on, że w sektorze bankowym i finansowym póki co nie widać zmian w zakresie cen, natomiast coraz trudniej uzyskać kredyt:
To co się już zaczęło teraz, to jest odcięcie ludzi od kredytów. Banki stwierdziły, że mają obecnie wyższe ryzyko i w związku z tym bardzo mocno podniosły wymogi dotyczące kredytobiorców. Większość kredytobiorców, którzy jeszcze kilka miesięcy mieli zdolność kredytową, teraz jej nie mają albo mają bardzo małą.
Oglądaj także: Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych – BCC krytykuje pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości
Ceny usług – jak mniejsza konkurencja przełożyła się na nie?
Maciej Samcik uważa, że zmniejszona konkurencja przekłada się na ceny usług. Większe firmy mogą sobie pozwolić na ich zwiększenie przy niższym popycie.
Wszędzie jest mniejszy popyt, mniejsza podaż. Wypadają z rynku najsłabsi usługodawcy, w związku z tym ci którzy zostają, ci najsilniejsi mogą sobie pozwolić na wzrost cen. Tak jest po każdym kryzysie – chociaż ten jest inny niż wszystkie dotychczasowe – efekt rynkowy jest bardzo podobny, upadnie konkurencja a ci najwięksi sobie poradzą. Jak rozmawiam z dyrektorami i szefami dużych firm, to oni tak bardzo na ten COVID nie narzekają
– wyjaśnia Maciej Samcik z portalu “Subiektywnie o finansach”.