movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

26-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

RPO – czy PiS i opozycja wybiorą w końcu wspólnego Rzecznika?

Polska nadal nie ma nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Czy podczas ostatniego już głosowania uda nam się wyłonić nowego RPO? Jaki w tym wszystkim udział będzie miała nowa Partia Republikańska? Czy Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na przymus szczepień przeciw COVID? O tym wszystkim w programie Podwójny Kontekst porozmawiają redaktor Łukasz Warzecha oraz prof. Antoni Dudek.

RPO – ostatnie głosowanie

Sprawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich nadal pozostaje nierozstrzygnięta. Senat nie zgodził się na kandydaturę Lidii Staroń, a tym samym czeka nas kolejne, szóste już głosowanie w sprawie RPO. Wszystko jednak wskazuje, że będzie to ostatnie możliwe głosowanie, ponieważ zgodnie z wyrokiem TK, jeśli posłowie i senatorowie nie wybiorą Rzecznika, powołany zostanie ktoś na kształt pełniącego obowiązki RPO.

Opozycja podobno zamierza znów zgłosić pana profesora Wiącka. Kogo zgłosi Prawo i Sprawiedliwość nie wiadomo, ale oczywiście powstaje pytanie, jak będzie z tym głosowaniem po raz drugi w przypadku stronników Jarosława Gowina? Scena polityczna zmieniła troszeczkę od czasu naszej poprzedniej rozmowy i mamy nową partię Adama Bielana, konkurenta Gowina. (…) Muszę powiedzieć, że jak wysłuchałem wystąpienia pana profesora Wiącka na takiej nie debacie zorganizowanej przez Konfederację - na którą pani senator Lidia Staroń nie przyszła, a większość Konfederatów i tak na nią zagłosowała, co dla mnie jest trochę niezrozumiałe - to profesor Wiącek zrobił na mnie zaskakująco dobre wrażenie, dużo lepsze niż się spodziewałem.

– przyznaje redaktor Warzecha.

KRIR domaga się odszkodowań dla hodowców norek! Co zrobi Grzegorz Puda?

RPO – Staroń zawiodła oczekiwania

Również profesor Antoni Dudek przyznaje, że kandydatka na RPO Lidia Staroń zawiodła jego oczekiwania.

Ta sprawa ma jednak przede wszystkim wymiar polityczny i tutaj jest traktowana jako element walki między PiSem i opozycją. Najkrócej mówiąc, wydaje mi się, że profesor Wiącek może znowu nie przejść w Sejmie. Natomiast w Sejmie prawdopodobnie zostanie zgłoszony jakiś kolejny kandydat lub kandydatka i podejrzewam, że z kolei ten kandydat przejdzie przez Sejm, ale będzie miał problem w Senacie. Ja w tej chwili obstawiam na najbardziej prawdopodobne, że będziemy mieli po prostu brak RPO, bo obie strony będą miały z tego pewną korzyść. (…) Nie kryje też, że byłem rozczarowany jednak panią senator Staroń. Długo stawałem po jej w tym naszym programie, do momentu, dopóki nie usłyszałem jej występu w Senacie. Oczywiście nawet gdyby ona fantastycznie wystąpiła, to i tak by prawdopodobnie nie przeszła, ale niestety swoimi odpowiedziami na pytania Senatorów, a szczerze brakiem tych odpowiedzi, utwierdziła tych ewentualnych wahających się, żeby jej nie poprzeć. No nie może kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadać na pytania o różne hipotetyczne sytuacje, przed którymi RPO może stanąć, że jak się taka sytuacja pojawi, to senator Staroń będzie działała zgodnie z prawem. W ten sposób można na każde pytanie odpowiedzieć, że ja nie odpowiem, bo nie ma jeszcze takiej sytuacji i jak będzie, to ja wtedy będę działać. To jest po prostu klasyczny wymigiwanie się od odpowiedzi.

– ocenia prof. Antoni Dudek.

swiatrolnika.info 2023