O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

31-12-2020

Autor: Świat Rolnika

Podsumowanie 2020 w polityce – zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek

Rok zbliża się ku końcowi, a więc czas na jego podsumowanie. Wybory prezydenckie w USA przyniosły nieoczekiwane rezultaty. Czy nowy prezydent USA poradzi sobie z problemami po pandemii? Dlaczego właściwie Donald Trump przegrał? Jak wygląda sytuacja polityczna w Polsce? Czy polska opozycja jest jeszcze w stanie coś wygrać? Na polityczne podsumowanie 2020 roku w programie Podwójny Kontekst zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek.

Podsumowanie 2020 na świecie

Chociaż mijający rok zdominowała pandemia, podsumowanie 2020 roku warto rozpocząć od najważniejszego wydarzenia politycznego w tym roku. Mowa tu o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i przegranej Donalda Trumpa. Zdaniem Łukasza Warzechy to wydarzenie trzeba również powiązać z zamieszkami ruchu BLM w USA i nasilającym się konfliktem rasowym. Czy nowy prezydent USA poradzi sobie z tym problemem? Dlaczego właściwie Donald Trump przegrał?

Ja bym się chciał skupić na tym dlaczego Trump przegrał. Otóż ja twierdzę, że jednak pandemia sprawiła, że część Amerykanów straciła wiarę w jego przywództwo. (…) Trump przed wybuchem pandemii był rzeczywiście na dobrej drodze do reelekcji. Tymczasem to pandemia sprawiła, że zabrakło tej pewnej liczby głosów. W moim przekonaniu amerykański system polityczny jednak dobrze sobie poradził po pierwsze z kryzysem pandemicznym. Chcę też zauważyć, że ten amerykański system polityczny jednak okazał się niebywale odporny na to żeby sytuację w której prezydent nie chciał przyznać swojej przegranej.

– ocenia prof. Antoni Dudek.

Trochę innego zdania na ten temat jest redaktor Łukasz Warzecha, który zauważa, że Trump stracił poparcie nawet we własnym obozie.

Miałem wrażenie, że trochę administracja się znalazła w pewnej mgle. Trump zaczął tracić poparcie własnej partii. (…) W momencie kiedy Trump próbował stawiać opór, zaczął tracić poparcie we własnym obozie. W imię stabilności państwa, ludzie z własnego obozu Trumpa stwierdzili, że nie można tej hucpy dłużej wspierać.

– stwierdził Warzecha.

Pandemia, gospodarka i Wielki Reset – podsumowanie mijającego roku

Podsumowanie 2020 w Polsce

Tworząc podsumowanie 2020 roku i rozmawiając o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, trzeba również powiedzieć o wyborach w naszym kraju. Po różnych perturbacjach prezydentem Polski ponownie pozostał Andrzej Duda.

Reelekcja Andrzeja Dudy jest najbardziej fundamentalnych wydarzeniem w polskiej polityce, bo ona rzeczywiście zapewniła PiSowi, który ewidentnie dostał zadyszki także za sprawą błędów prezesa Kaczyńskiego, stabilizację. Ten nasz biegacz co prawda ciągle jednak stoi na nogach, chociaż się słania trochę, zaczyna go ten peleton z tyłu doganiać. No ale na szczęście dlatego biegacza ten peleton też jest na słabym poziomie.

– stwierdził prof. Dudek.

Z kolei Łukasz Warzecha uważa, że najważniejszym wydarzeniem politycznym w Polsce wcale nie są wybory, ale kryzys w Prawie i Sprawiedliwości i stopniowa utrata władzy Jarosława Kaczyńskiego.

Najważniejszym wydarzeniem, ale takim rozłożonym w czasie było to, że Jarosław Kaczyński zaczął tracić kontrolę nad swoim obozem i to w tej skali zaczęło się dziać dopiero w tym roku. Mieliśmy „Piątkę dla zwierząt”, gigantyczny kryzys, w pewnym momencie nawet pojawiła się informacja, że koalicji już nie ma. Potem było wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu po to żeby uspokoić sytuację pomiędzy Ziobrą a Morawieckim. Ale to wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu niewiele dało, bo kiedy przyszło do negocjacji tych ostatecznych już dotyczących pieniędzy z perspektywy budżetowej oraz z funduszu odbudowy w Brukseli, no to wtedy Zbigniew Ziobro zaczął krytykować zupełnie otwarcie Mateusza Morawieckiego. (…) Moim zdaniem tak słabej pozycji we własnym obozie Jarosław Kaczyński nie miał nigdy.

– stwierdził Łukasz Warzecha.

Oglądaj także: Mentzen: Morawiecki powinien mieć złoty pomnik od doradców podatkowych. Prowadzi Ewa Zajączkowska

swiatrolnika.info 2023