O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

25-09-2021

Autor: Świat Rolnika

Kopalnia Turów – jakie będą dalsze działania Polski po wyroku TSUE?

W tym tygodniu TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty 500 tysięcy euro za każdy dzień gdy kopalnia Turów będzie prowadzić dalsze wydobycie. Wyrok jest pokłosiem skargi złożonej w lutym przez czeski rząd do unijnego organu. Jakie będą dalsze działania polskich władz? Co może zrobić KE w przypadku niezapłacenia kary przez Polskę? Kto po polskiej stronie odpowiada za zaniedbania i kto poniesie konsekwencje w przypadku zamknięcia kopalni? Na Podwójny Kontekst zapraszają Łukasz Warzecha oraz profesor Antoni Dudek.

Kopalnia Turów może zostać zamknięta przez absurdalną decyzję jednego sędziego

Zdaniem redaktora Warzechy kopalnia Turów i wszelkie kwestie związane z wyrokiem TSUE zostały zaniedbane przez ministra Kurtykę, który miał pożegnać się nawet ze stanowiskiem.

W Turowie ewidentnie położył sprawę pan minister Kurtyka, który zdaje się położył nie tylko tę sprawę, bo coraz głośniej takie oceny też się odzywają. Miał za to stracić stanowisko, ale póki co nie stracił, bo być może nie ma kogo na tym “gorącym stołku” posadzić.

Zwrócił również uwagę na absurd, że kopalnia Turów może zostać zamknięta przez jednego sędziego, nie mającego wiedzy na temat sytuacji w naszym kraju, a co za tym idzie bezpieczeństwo energetyczne Polski może się załamać.

Mamy tę karę za złamanie zabezpieczenia, 500 tysięcy euro dziennie, Pomijam tutaj ten aspekt samego TSUE, bo też mi się to wydaje kompletnie absurdalne i uważam, że sytuacja w której jeden sędzia nie znający sytuacji w danym państwie, może sparaliżować praktycznie system energetyczny. Podawałem taki przykład, że sędzia w związku z jakąś skargą środowiskową nakazał na przykład Holandii, zamknięcie portu w Rotterdamie i płaćcie karę jak nie zamkniecie

– akcentował redaktor Łukasz Warzecha.

Oglądaj także: Wybory w Niemczech – Niemcy zdecydują o następcy Merkel

Kopalnia Turów – Czesi nie zmienią swojego stanowiska bez względu na wynik najbliższych wyborów

Zdaniem profesora Antoniego Dudka kopalnia Turów stała się ofiarą politycznych rozgrywek na szczeblu międzynarodowym, a nie lokalnym interesem Republiki Czeskiej.

Czytałem wywiad z wiceministrem czeskim, który odnosił się do kwestii Turowa. Dostał tam pytanie o wybory i kampanię wyborczą w Czechach. On odpowiedział jasno, nie łudźcie się, że jak się u nas zmieni rząd i w moje miejsce przyjdzie ktoś inny, to my zmienimy stanowisko. Dlaczego? Ponieważ jest to kwestia wyjęta spoza wewnętrznego konfliktu politycznego. Sprawy związane z polityką zagraniczną najwyraźniej nie budzą takich emocji politycznych. Czesi są pragmatyczni, ale zgadzam się, że TSUE poszedł za daleko

– wyjaśnił profesor Antoni Dudek.

swiatrolnika.info 2023