O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

25-02-2022

Autor: Jacek Podgórski

Czy Putin się zatrzyma? Rozmawiają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Czy Władimir Putin się zatrzyma? Zapraszamy na specjalny odcinek Podwójnego Kontekstu na żywo.

Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek rozmawiają na temat trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. W piątek nad ranem stolica Ukrainy Kijów znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan – poinformował rząd. Dodał, że prowadzone są działania obronne na czterech kierunkach, a ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które próbują od dwóch stron podejść pod Kijów. Prezydent Wołodymyr Zełenski w orędziu w piątek rano przekazał, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję są niewystarczające.

Mimo że Rosja wznowiła nad ranem bombardowania, to większość wojsk rosyjskich została powstrzymana przed dalszym pochodem – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wyemitowanym w piątek rano orędziu do narodu. Prezydent zaznaczył, że rosyjskie działania pokazują, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję są niewystarczające.

Putin bombarduje Kijów

Kijów znalazł się nad ranem pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan - przekazał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Powołujące się na władze miejskie media informują o tym, że pociski uderzyły w blok mieszkalny; są ranni. Władze ogłosiły alarm przeciwlotniczy i wezwały ludność do udania się do schronów.

We wczesnych godzinach porannych ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Kijowem samolot wroga, który następnie uderzył w budynek mieszkalny i spowodował pożar; nie wiadomo, czy maszyna była załogowa – przekazało MSW.

W piątek nad ranem ogłoszono również alarm przeciwlotniczy we Lwowie, o czym poinformował na Facebooku szef administracji obwodowej. Te doniesienia potwierdzają również obecne na miejscu źródła agencji Reutera.

Ukraina się broni

Siły zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne na czterech kierunkach z przeważającymi siłami rosyjskimi - podało w piątek MSW Ukrainy. Ocenia ono, że wojska rosyjskie próbują siłami pancernymi podejść pod Kijów ze strony Czernihowa (miasto na północny wschód od ukraińskiej stolicy) i Iwankowa (północny zachód).

Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy podały, że rosyjskie kolumny wojskowe kierują się z Sum w stronę Kijowa. W obwodzie wojska rosyjskie okrążyły miasta Konotop i Ochtyrka. W czwartek to samo źródło informowało, że wojska rosyjskie weszły do Sum. Siły zbrojne Ukrainy twierdzą, że w Sumach trwają walki. Szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiedział, że z regionu można jeszcze wyjechać do Kijowa, ale na drogach pojawiły się punkty kontrolne wojsk rosyjskich.

Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na posterunek straży granicznej w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy, wśród żołnierzy są zabici i ranni – poinformowała straż graniczna. Jak zauważa agencja Reutera, region nie ma granicy lądowej z Rosją, która w czwartek rano rozpoczęła inwazję na Ukrainę, ale leży na wybrzeżu Morza Azowskiego.

Putin zaatakował Ukrainę we czwartek

W czwartek nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "specjalnej operacji wojskowej w Donbasie", której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy od północy (również z terenów Białorusi), wschodu i południa (z okupowanego Krymu).

Rano w czwartek prezydent Zełenski ogłosił stan wojenny na terenie całego kraju, późnym wieczorem podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Poinformował też, że pierwszego dnia rosyjskiej inwazji zginęło co najmniej 137 obywateli Ukrainy, a 316 zostało rannych w walkach z Rosjanami.

W czwartek nad ranem władze ukraińskie informowały o ostrzale rakietowym ukraińskich punktów dowodzenia, lotnisk, składów wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. Później do Ukrainy, co nakazał Putin, wkroczyły kolumny rosyjskiego wojska, według komunikatów ukraińskich sił zbrojnych ciężkie walki toczyły się w okolicach Charkowa i w Donbasie. Siły rosyjskie, które wyszły z Krymu również posunęły się kilkadziesiąt kilometrów na północ.

Ciężkie walki toczyły się również w czwartek o lotnisko w Hostomelu, na północny zachód od Kijowa. Jak podała strona ukraińska, obiekt został najpierw zajęty przez siły rosyjskie, następnie odbity przez armię ukraińską. W czwartek wieczorem biuro Zełenskiego poinformowało również o zajęciu przez Rosjan elektrowni atomowej w Czarnobylu.
W czwartek śródmieście Kijowa było wymarłe, miasto próbowało opuścić wielu mieszkańców, drogi wylotowe były zakorkowane. Ogromny ruch panował również na drogach prowadzących na zachód kraju. Co jeszcze planuje Putin?

Już dziś wiadomo, że poza oczywistymi stratami wojennymi, spore perturbacje czekają światową gospodarkę. Prognozowane są na przykład znaczące wzrosty cen paliw

Czytaj także: Morawiecki: Działamy w kierunku nałożenia mocnych sankcji na Rosję

swiatrolnika.info 2023