O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

23-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a sytuacja na rynku zbóż

Rosyjska inwazja na Ukrainę silnie wpływa na rynek zbóż. Jak pomóc Ukrainie i nie zaszkodzić przy tym polskim rolnikom? O tym dzisiejsza debata IGR. 

Gośćmi Moniki Przeworskiej będą dziś: Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Monika Piątkowska (Polska 2050) i Anna Bryłka (Konfederacja). Debata IGR oscylować będzie wokół trudnej sytuacji na rynku zbóż wywołanej wojną za naszą wschodnią granicę. Goście zastanowią się jak pomóc Ukrainie i jednocześnie nie zaszkodzić polskim gospodarzom. Debata IGR startuje już dziś o 19.00 na portalu SwiatRolnika.Info oraz w naszym kanale w serwisie YouTube. 

Rynek zbóż cierpi przez wojnę

Blokowanie przez Rosję eksportu milionów ton ukraińskiego zboża to zbrodnia wojenna – oświadczył w poniedziałek szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell w wypowiedzi dla dziennikarzy przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów unijnych w Luksemburgu.

"Wzywamy Rosję do odblokowania ukraińskich portów. To niepojęte, niewyobrażalne, że miliony ton pszenicy są blokowane na Ukrainie, podczas gdy ludzie na świecie cierpią głód" – powiedział Borrell, cytowany przez agencję Reutera.

"To prawdziwa zbrodnia wojenna, więc nie wyobrażam sobie, by ta sytuacja miała trwać o wiele dłużej" – dodał.

debata igr

Debata IGR: handel ziarnem w Polsce

Handel ziarnem na krajowym rynku zbóż jest mocno rozchwiany, notowane są spore rozbieżności w odniesieniu do cen oferowanych przez kupujących oraz cen oczekiwanych przez sprzedających – informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

"Niezadowolenie rolników z oferowanych cen powoduje, iż niechętnie sprzedają oni ziarno, które w znacznych ilościach zalega jeszcze w magazynach. Z drugiej strony, zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców i firm handlowych jest generalnie niewielkie. Ziarno w większych partiach kupują jedynie te podmioty, które muszą i które są gotowe zapłacić więcej" – czytamy w najnowszym opracowaniu Izby.

Jak wskazują eksperci Izby, zapasy pszenicy, kukurydzy czy pszenżyta, z którymi wejdziemy w kolejny sezon 2022/23 będą wyraźnie większe niż w końcu minionego sezonu.
Według Izby, "do kraju cały czas dociera ukraińska kukurydza w znacznych ilościach, której cena blisko wschodniej granicy wynosiła w połowie tygodnia średnio około 1200 zł za tonę (w magazynie, po przeładunku), co wywiera presję na ceny krajowego ziarna kukurydzy, szczególnie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju." Natomiast "niewiele dzieje się w odniesieniu do importu ukraińskiej pszenicy".

Dane Komisji Europejskiej wskazują, iż w okresie od 1 lipca 2021 do 5 czerwca br. do kraju wjechało ponad 0,5 mln ton ukraińskiej kukurydzy. Gros tego ziarna zostało sprowadzone do kraju w okresie marzec-czerwiec br.

Z danych Izby wynika, że w połowie ubiegłego tygodnia pszenica konsumpcyjna z ubiegłorocznych zbiorów.

Temat handlu zbożem poruszy dzisiejsza Debata IGR. Start już o 19:00.

Czytaj także: Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a polskie rolnictwo i gospodarka

swiatrolnika.info 2023