O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

19-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Debata IGR: Czego potrzebuje polska spółdzielczość rolna?

Spółdzielczość rolna to ścieżka chętnie obierana przez zachodnioeuropejskich rolników. Czy ma szanse rozwinąć się w Polsce? Zapraszamy na debatę IGR.

Gośćmi Moniki Przeworskiej są dziś: Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe), Anna Bryłka (Konfederacja), Kazimierz Gwiazdowski (Prawo i Sprawiedliwość), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), Daniel Oliszewski (Nowa Lewica). Dzisiejsza debata IGR startuje już o 19.00. 

Debata IGR obejmie dziś dwa ważkie tematy:

1. Spółdzielczość rolnicza- Czy potrzebne są nowe regulacje zorientowane na unormowanie kwestii spółdzielczości rolniczej? 
2. Polskie priorytety w realizacji celu zrównoważonego rozwoju nr 2, „zero głodu”. 

IGR: Spółdzielczość rolna szansą dla polskiego rolnictwa

Tradycje spółdzielcze w Polsce sięgają jeszcze czasów zaborów. Do II Wojny Światowej przodowaliśmy w dziedzinie zakładania i prowadzenia spółdzielni w Europie, jednakże okres komunizmu doszczętnie zniszczył to dziedzictwo.

“Uważam, że spółdzielczość jest najlepszą formą aktywności rolniczej na rynku. Rozwijają ją rolnicy w Europie Zachodniej i z tego tytuły mają nad nami przewagę. Przewagi te widać w wielkości dopłat oraz w samym organizowaniu się rolników. Z kolei ludziom w Polsce spółdzielnia kojarzy się z przymusową kolektywizacją wprowadzoną pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku. Przymusowa kolektywizacja, czyli kołchoz, nadal jawi się Polakom jako coś nieefektywnego i podłego, ponieważ państwo niekiedy siłą odbierało prywatne ziemie polskim rolnikom” – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski  w rozmowie opublikowanej na swiatrolnika.info. 

Także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info poinformował, że podległy mu resort planuje zająć się kwestią spółdzielczości rolnej. Wicepremier wyraził pogląd, że jest to najlepsza forma i sposób współpracy między rolnikami.

„Najpierw zajmiemy się grupami producenckimi w formie spółdzielni i grupami zakupowymi. Do pewnych rzeczy trzeba dochodzić stopniowo. Będziemy bardzo mocno promować lokalne przetwórstwo, co również musi odbywać się w formie spółdzielni. Trudno jest przecież sobie wyobrazić, żeby każdy rolnik miał swoją przetwórnię. Nie jest to wykonalne. Przy pomocy zewnętrznej może to być zachętą do tworzenia spółdzielni, które miałaby takie przetwórnie” – tłumaczył wicepremier. 

Także Instytut Gospodarki Rolnej (IGR) w wielu wypowiedziach promował rozwój idei spółdzielczości rolniczej jako skutecznej formy wspólnego zarabiania i gospodarowania. 

Czytaj także: Henryk Kowalczyk dla SwiatRolnika.info: Spółdzielczość rolna to znakomity sposób organizowania się rolników

Fot. AR


 

swiatrolnika.info 2023