O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

02-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Wiktor Szmulewicz: Ograniczenie środków ochrony roślin to groźny pomysł

Wiktor Szmulewicz w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info opowiedział o skutkach pomysłu Komisji Europejskiej odnośnie ograniczenia środków ochrony roślin.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych był gościem Europejskiego Forum Rolniczego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu polskiego, Komisji Europejskiej, największych firm z sektora rolniczego i spożywczego, rolnicy, producenci, przetwórcy, dystrybutorzy i handlowcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytutów naukowych, organizacji oraz instytucji branżowych.

Wiktor Szmulewicz: To jest bardzo groźny pomysł

Komisja Europejska zobowiązała się do ograniczenia stosowania środków ochrony roślin o 50% do 2030 roku. Polscy rolnicy obawiają się, że pomysły KE dramatycznie ograniczą produkcję rolną. Obawy te potwierdza Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

,,Jeżeli te pomysły wejdą w życie i przepisy będą egzekwowane, to bardzo szybko spowodują spadek produkcji rolnej do 20-30% i dalsze wyludnianie wsi. Jeżeli opłacalność produkcji będzie spadała, to wyludnianie wsi będzie postępować. Moim zdaniem, dopóki nie ma alternatywy dla środków ochrony roślin i dopóki się nie stwierdzi, że jakiś środek faktycznie działa na niekorzyść zdrowia ludzkiego, zdrowia zwierząt czy też środowiska, to takich przepisów nie powinno się wprowadzać. Te środki przecież uzyskały zezwolenia, więc nie można raptownie pozbawiać producentów rolnych środków, których nie da się zastąpić. To jest bardzo groźny pomysł i może spowodować bardzo ogromny spadek produkcji żywności w Europie” – wyjaśnia prezes KRIR.

Wiktor Szmulewicz: Teraz musimy myśleć globalnie

Wielu ekspertów zauważa, że w obecnej sytuacji geopolitycznej Europa powinna zwiększyć swoją produkcję rolną. Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin jest działaniem w zupełności odwrotnym do tych zaleceń. Zdaniem szefa KRIR

,,Uważam, że ten pomysł jest wynikiem presji polityków, ale powstał on w momencie, gdy jeszcze mieliśmy pozory, że mamy nadmiar żywności i możemy zmniejszać produkcję. Teraz musimy myśleć globalnie i jeśli chcemy zmieniać klimat, to musimy myśleć także o tym, aby zapewnić żywność w wielu rejonach świata. Pomysł ograniczenia środków ochrony roślin jest zły i Unia Europejska powinna z tego pomysłu zrezygnować” – dodaje Wiktor Szmulewicz.

Czytaj też: Ograniczenie środków ochrony roślin – stanowisko samorządu rolniczego

 

 

swiatrolnika.info 2023