O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

30-04-2020

Autor: Świat Rolnika

Minister Ardanowski: rolnicy nie mogą być traktowani jak wrogowie przyrody

Minister Ardanowski podczas czwartkowej wideokonferencji z przedstawicielami organizacji branżowych odniósł się do ataków, jakie spadły na niego po zaproponowaniu – w odpowiedzi na postulaty branży i informacjach o nagminnym, bezpodstawnym i zagrażającym życiu działań organizacji pseudoekologicznych – wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Zmiany prawne mające na celu ukrócenie działań samozwańczych ekologów, którzy dopuszczają się m.in. nieuprawnionych wtargnięć na prywatne posesje, kradzieży zwierząt, utrudniania zwrotu bezprawnie odebranych zwierząt czy obciążania właścicieli wygórowanymi kosztami transportu, leczenia czy utrzymania odebranych zwierząt, spotkały się z agresywnym atakiem środowisk związanych z organizacjami ekologicznymi.

Minister Ardanowski podziękował organizacjom rolnym i producenckim za ich inicjatywę i wsparcie. Polityk podczas wideokonferencji pt. "Rolnictwo w czasie kryzysu" opowiedział także o działaniach, jakie udało się wypracować w resorcie rolnictwa w ciągu minionego tygodnia. Minister Ardanowski poinformował także, że Komisja Europejska podpisała zgodę na dopłaty do prywatnego przechowalnictwa. "W najbliższych dniach – cokolwiek to znaczy, bo nie udało uzyskać informacji, czy to będzie zaraz po weekendzie majowym, czy jeszcze trochę później – ale ta dopłata do przechowalnictwa będzie uruchomiona" – poinformował szef resortu rolnictwa. 

Minister Ardanowski o ataków pseudoekologów

Rolnicy, którzy są kustoszami przyrody, rolnicy, którzy są opiekunami przyrody, rolnicy, którzy minister ardanowski konferencjaopiekują się milionami, milionami zwierząt nie mogą być atakowani i traktowani jako wrogowie przyrody. Jeżeli nawet zdarzają się sytuacje trudne czy patologiczne w gospodarstwach – one się zdarzają w każdej populacji ludzkiej – to należy je egzekwować poprzez służby państwowe, a nie dokonywać samosądów. Ta polemika jest dość trudna, bo ci, którzy nas atakują, mnie atakują – właściwie nie chcą słyszeć żadnej argumentacji. Znam przypadki wyrzucanych z samochodów psów, psów zostawianych w lesie, bo ludzie wyjechali sobie na wczasy. To rolnicy to robią? Nie słyszałem głosów krytycznych. Jeszcze raz powtórzę: rolnicy są kustoszami przyrody, są tymi, którzy o przyrodę dbają

– podkreślił na wstępie minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Dziękuję wam za wsparcie i za kontynuowanie również tych naszych spotkań, bo zauważyliście, że notujemy to wszystko, że zarówno od jakiegoś czasu Główny Lekarz Weterynarii, ale również wszyscy Dyrektorzy Departamentów w Ministerstwie słuchając tych wideokonferencji wyciągają natychmiast to, co proponujecie i podejmujemy konkretne rozwiązania

– dodał polityk. 

Minister Ardanowski o hejcie ze strony pseudoekologów: takimi słowami kiedyś próbowało się dehumanizować ludzi

Minister Ardanowski podkreślił, że choć spodziewa się, że ten epizod z hejtem pewnie nie skończy się tak szybko, to nigdy wcześniej nie spotkał się z tak plugawym słownictwem.

I to są ludzie – ponoć "elita" społeczeństwa – ludzie wykształceni, pełni empatii, sympatii do "braci mniejszych". To jest powtarzane na okrągło, święty Franciszek jest przypominany,  a wyzwiska pod adresem moim, ale również tych wszystkich, którzy ośmielili się w sieci mnie w jakiś sposób wspierać, są absolutnie z rynsztoka. One przypominają również język propagandy niemieckiej, hitlerowskiej skierowanej wobec Żydów, wobec Słowian, wobec Cyganów. Takimi słowami  kiedyś próbowało się dehumanizować ludzi

– mówił podczas wideokonferencji minister rolnictwa.

Dziękuję wszystkim za wsparcie, dalej będziemy walczyli, bo nasza sprawa jest słuszna

– zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Czytaj także: Największe organizacje rolne murem za ministrem rolnictwa. "Fala hejtu nosi znamiona zorganizowanej kampanii"

W wideokonferencji wzięli udział:

 • Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • dr lek. Bogdan Konopka  – Główny Inspektorat Weterynarii
 • Szczepan Wójcik – Instytut Gospodarki Rolnej
 • Agnieszka Maliszewska – Polska Izba Mleka
 • Andrzej Jaworski – Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego
 • Jerzy Wierzbicki – Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
 • Jacek Zarzecki – Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
 • Dariusz Goszczyński – Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza
 • Witold Choiński – Związek Polskie Mięso
 • Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności
 • Janusz Rodziewicz – Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
 • Daniel Żurek – Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych
 • Wiesław Różański – Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego
 • Wiktor Szmulewicz – Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Marian Sikora – Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych
 • Waldemar Broś – Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
 • Monika Przeworska – Instytut Gospodarki Rolnej

Świat Rolnika/MS/Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023