O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Bezrobocie w Hiszpanii drastycznie wzrosło – ucierpiał sektor rolny

Bezrobocie

Bezrobocie w Hiszpanii jest coraz mocniej odczuwalne. Z powodu pandemii koronawirusa pracę sezonową straciło 3,3 miliona osób. Obecnie około 15% zdolnych do pracy Hiszpanów nie ma zatrudnienia.

Bezrobocie – przyczyną koronawirus, choć nie tylko

Pandemia koronawirusa w naturalny sposób przyczyniła się do dużego wzrostu bezrobocia. Warto jednak pamiętać o tym, że Hiszpanie na długo przed wybuchem pandemii mieli duże trudności w znalezieniu pracy. Hiszpański bank centralny zakłada, że bezrobocie wzrośnie jeszcze mocniej. W marcu 13,7% osób zdolnych do pracy nie mogło znaleźć pracy. Zdaniem banku centralnego w grudniu tego roku statystyka ta obejmie 21,7% ludzi. Oznacza to duży zastój gospodarczy oraz gigantyczne problemy dla rządu, który będzie musiał pomagać osobom bez pracy.

Bezrobocie agrarne również wzrosłobezrobocie slonecznik

Gdy spojrzymy do statystyk, zobaczymy, że względem ubiegłego roku sektor rolny stracił ponad 13 500 pracowników. Jednak jak informują urzędy, dane te są prawdopodobnie mocno zaniżone, ponieważ w dalszym ciągu trwa proces rejestrowania osób, które utraciły pracę. Jednak nawet w tym momencie możemy mówić o 9% wzroście bezrobocia w sektorze agrarnym. W tej niechlubnej statystyce przoduje zwłaszcza Andaluzja, Sewilla, Jaén i Kordoba odnotowały duży przyrost osób, które borykają się ze znalezieniem pracy.

Bezrobocie w dobie pandemii

Hiszpania, podobnie jak wiele innych państw, znajduje się obecnie w wyjątkowo ciężkiej sytuacji. Na rządową pomoc czekają również rolnicy, którzy martwią się o swoje pola oraz sady. Z powodu pandemii załamują się łańcuchy dostaw, niektóre firmy są zamykane tymczasowo bądź na stałe. Jednak restrykcje dotyczące zasad bezpieczeństwa uniemożliwiają wykonywanie niektórych prac. Z tego powodu rośnie liczba bezrobotnych, choć niektórzy pracodawcy potrzebują pracowników. Nie mogą ich jednak zatrudnić, ponieważ ich firmy muszą być tymczasowo zamknięte lub praca w nich jest mocno ograniczona. W ten sposób koło się zamyka, a rząd jest zmuszony do finansowania coraz większej liczby zasiłków. Od początku pandemii wydał na ten cel milion euro, choć to dopiero początek wydatków. Niestety, bezrobocie będzie rosnąć jeszcze mocniej. 

Czytaj także: Ukraińcy muszą pomóc – pracownicy sezonowi są niezbędni! Sadownicy apelują do premiera!

agronewscastillayleon.com/pxfuel.com

swiatrolnika.info 2023