O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ubój świń w Unii Europejskiej spada. Efekt ASF i pandemii?

Ubój świń

Jak wynika z danych Eurostatu, ubój świń w krajach Unii Europejskiej spadł w porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku. Powodem takiego stanu rzeczy jest pandemia koronawirusa oraz ASF. Chociaż część krajów notuje bardzo duże spadki, niektóre z pozostałych całkiem nieźle sobie radzą.

Ubój świń w UE spada, ale niektóre kraje notują wzrost

Jak wynika z danych opublikowanych przezUboj swin 02 Urząd Statystyczny Unii Europejskiej, ubój świń w 27 państwach członkowskich UE spadł w pierwszym kwartale tego roku o 544 tysięcy sztuk, czyli o 0,9% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Biorąc jednak pod uwagę, że masa uboju zwierząt wzrosła, produkcja mięsa spadła już tylko o 0,5%, do poziomu 5,89 miliona ton.

W przeciwieństwie do całościowej negatywnej tendencji w UE, w niektórych większych krajach produkcyjnych ubój świń wzrastał. Tak też było w Hiszpanii, gdzie ubój trzody chlewnej osiągnął poziom 14,52 miliona sztuk, co oznacza wzrost o 346 tysięcy sztuk lub o 2,4% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 roku.

Hiszpanie pod względem ilości wyprodukowanej wieprzowiny pozostają w tyle za Niemcami. Różnica jest jednak niewielka i wynosi 8 000 ton. Jednakże pod względem względem całkowitej liczby zwierząt oraz uboju, to Hiszpanie wyprzedzili Niemców.

U naszych zachodnich sąsiadów ubój świń wzrósł o 0,4% do 13,99 miliona sztuk, w porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego, w kwietniu znacznie mniej zwierząt zostało wysłanych na ubój w lokalnych gospodarstwach, co spowodowało, że całkowita wielkość jest o 0,8% mniejsza niż w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku.

Czytaj też: Świnie – koronawirus doprowadził do wzrostu populacji w Danii

Ubój świń – wpływ koronawirusa i ASF

Wstępne dane wskazują, że w kwietniu ubój zwierząt spadał w Europie z powodu pandemii koronawirusa. Skutki te są wyraźnie widoczne w statystykach uboju dla Włoch, gdzie pandemia zebrała w tym roku krwawe żniwo. Według Eurostatu ubój świń zmalał tam o 422 tysiące sztuk do 2,6 miliona sztuk, czyli aż o 14% w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Produkcja włoskiej wieprzowiny spadła natomiast o ponad 20% do poziomu 312 tysięcy ton.

Oprócz ograniczenia importu i zamknięcia gospodarstw z powodu koronawirusa, nie można wykluczyć, że nie wszystkie spadki uboju produkcji wywołane były przez pandemię. Ubój świń zmniejszył się również gwałtownie w Polsce – natychmiast o 8,8%, oraz w Rumunii – o 9,8%. Spadki w tych krajach związane są najprawdopodobniej z szalejącym wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023