O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

19-07-2021

Autor: Świat Rolnika

Szczepionki dla norek – zalety szczepień zwierząt. Co na to minister?

Sektor hodowli zwierząt futerkowych przeżywa obecnie rozkwit. Ceny osiągane za skóry pozyskane od zwierząt futerkowych, kwalifikowane w TopLotach poszybowały w górę. Hodowcy i producenci zwierząt futerkowych, nadal z niepokojem patrzą w przyszłość w związku z prowadzoną względem nich polityką przez obecnego ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę. Szef resortu wydał rozporządzenie o konieczności wybijania całych stad zwierząt w przypadku wykrycia wirusa na fermie, pomimo tego że inne kraje już dawno wycofały się z tej decyzji. Szansą na ocalenie stad wydają się być szczepionki dla norek. Szansą, z której jak dotąd nie chce skorzystać minister Puda.

Szczepionki dla norek – resort nie reaguje na apele

Przedstawiciele MRiRW budują w mediach narrację dotyczącą zagrożenia dla zdrowia publicznego, jakie mają stanowić stada zwierząt futerkowych. Zamiast wybijać zwierzęta, warto byłoby je szczepić. Pierwszym krajem, który zarejestrował szczepionki dla norek jest Rosja. Przedstawiciele Rossielchoznadzor - Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o warunkowe dopuszczenie szczepionek w Polsce.

W usprawnienie komunikacji mającej na celu dopuszczenie do obrotu szczepionki w Polsce włączył się Wołodimir Niefedow. Przedstawiciele największych związków i organizacji zrzeszających hodowców norek, nieustannie apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, aby czym prędzej rozpocząć procedurę warunkowego dopuszczenia na polskim rynku szczepionki dla norek. Resort pozostaje jednak głuchy na te apele.

 Ardanowski: Likwidacja hodowli norek podniesie ceny żywności!

Szczepionki dla norek – zalety szczepień zwierząt

O możliwości rejestracji szczepionki dla norek i jej korzyściach, z Moniką Przeworską rozmawiał Aleksander Kononov, zastępca dyrektora ds. produkcji Federalnego Centrum Zdrowia Zwierząt w Rosji.

Stworzenie tej szczepionki miało na celu zabezpieczenie przyszłości sektora produkcji zwierzęcej w naszym kraju.

– informuje ekspert.

Dzięki szczepionce eliminujemy jeden z największych problemów hodowców i zyskujemy sposób na to, aby zwierzęta nie zachorowały. Gwarantujemy, że w stadach nie będzie dochodzić do mutacji wirusa. Szczepionka spełniła wszystkie wymagania zarówno badań przedklinicznych. jak i tych klinicznych.

– dodaje Aleksander Kononov.

Jak informuje ekspert, szczepionki dla norek zostały przetestowane, są bezpieczne i nie wywołały żadnych niepożądanych efektów. Zaszczepione zwierzęta są odporne na wirusa i nie trzeba ich usypiać.

Materiał został zrealizowany przy współpracy z Przedstawicielstwem Handlowym Federacji Rosyjskiej w Polsce, kierowanym przez Władimira Nefiodowa.

swiatrolnika.info 2023