O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-02-2020

Autor: Świat Rolnika

Polski drób najlepszy! Rekord eksportu znów pobity

polski drób

Polski drób kolejny raz pobił eksportu. W 2019 roku polscy rolnicy zwiększyli wolumen jego eksportu o 11 proc. Wartość sprzedaży zagranicznej zanotowała z kolei 11 proc. zwyżkę.

Polski drób, a eksport produktów mięsnych

Polska jest jednym z unijnych liderów eksportu asortymentu mięsnego. Jesteśmy największym wspólnotowym dostawcą drobiu do krajów trzecich i czołowym producentem na unijnym rynku. Polski drób odpowiada za największy odsetek wartości eksportu rodzimego mięsa. Produkty drobiowe w 2019 roku stanowiły aż 49 proc. ogółu eksportu produktów mięsnych. Na kolejnych miejscach znalazły się: wieprzowina (26 proc.) oraz produkty wołowe i cielęce (25 proc.). Wartość eksportu polskiego drobiu w roku 2019 osiągnęła 3,1 mld EUR.eksport drobiu

Eksport polskiego drobiu – rys historyczny

W roku 2004, czyli roku przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, eksport drobiu z Polski (w ekwiwalencie tuszek) wyniósł 142 tysiące ton. Oznacza to, że polski drób, biorąc pod uwagę dane z ostatniego roku, zwiększył poziom eksportu trzynastokrotnie. Ubiegły rok, jak wynika z analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, był bowiem rekordowy z eksportem na poziomie 1,8 mln ton (w ekwiwalencie tuszek). Najwyższe w historii okazało się także ubiegłoroczne saldo handlu drobiem, które wyniosło niemal 1,6 mln ton, co jest najwyższym rezultatem w historii. Dla porównania w roku 2004 saldo handlu zagranicznego osiągnęło 54 tysiące ton. Względem roku poprzedniego eksport polskiego drobiu osiągnął 11-procentowy wzrost wolumenu oraz 10-procentowy wzrost wartości.

Nieznaczny wzrost importu drobiu do Polski

W ubiegłym roku Polska odnotowała także najwyższy w historii wskaźnik importu produktów drobiowych, który wyniósł 186 tysięcy ton (w ekwiwalencie tuszek). To wynik o 17 tys. ton wyższy niż w roku 2018 i o 98 tys. ton wyższy niż w roku 2004. Wobec wciąż zwyżkującego salda handlu zagranicznego produktami drobiarskimi wskaźniki importu nie powinny martwić ani hodowców, ani konsumentów. Z pewnym niepokojem należy jednak spoglądać na wschód – Ukraina rokrocznie zwiększa bowiem wolumen mięsa drobiowego, który przez Polskę trafia na rynki unijne. Polski drób powinien jednak utrzymać pozycję na lidera na europejskich rynkach.

Czytaj także: Eksport drobiu wobec problemów Chin

Ceny polskiego drobiu na krajowym rynku

Średnia cena skupu drobiu rzeźnego i sprzedaży mięsa w pierwszej części lutego była wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Kurczęta typu brojler zanotowały wzrost cen o 1,4% i kosztowały średnio 3,38 zł.kg. Indory kosztowały 5,69 zł/kg (+0,3%), Indyczki 5,42 zł/kg (-1,9%), kaczki typu brojler 4,39 zł/kg (-5,1%), tuszki kurcząt patroszonych 5,57 zł/kg (+3,5%), ćwiartki z kurczaka 3,88 zł/kg (+13,5%), filety z piersi kurczaka 12,86 zł/kg (-5,7%), filety z piersi indyka 18,79 zł/kg (+10,9%), skrzydła z indyka 5,69 zł/kg (+5,6%), udźce indycze 10,29 zł/kg (+7,6%), podudzia z indyka 5,78 zł/kg (+10,3%).ceny drobiu

Gdzie trafia polski drób?

Eksport drobiu z naszego kraju zaspokaja różne kierunki. Aż 93% asortymentu drobiarskiego wysyłanego znad Wisły stanowi mięso. Najważniejszym jego odbiorcą od lat pozostaje Unia Europejska. Na wewnętrzny rynek wspólnotowy trafia aż 71 proc. krajowego eksportu. Wśród największych odbiorców w 2019 roku na czoło wysuwają się Niemcy (15%), Wielka Brytania (8%), Niderlandy (8%), Francja (6%) i Czechy (5%). Co godne odnotowania, aż 29 proc. eksportu polskiego drobiu trafia poza granice unijnego obszaru celnego. Głównymi odbiorcami na rynkach pozaunijnych pozostają Ukraina (7%), RPA (3%), Hongkong, Ghana, Kuba i Chiny – po 2%. Tym samym Ukraina stała się czwartym największym klientem polskich zakładów drobiarskich, co pozwala równoważyć ekspansywną politykę prowadzoną wobec polskich dostawców przez tamtejszego drobiarskiego giganta – firmę MHP. Polski drób pozostaje silnym konkurentem i czołowym graczem na wymagającym europejskim rynku.

Polski drób wobec światowej produkcji

Światowa produkcja drobiu w roku 2019 wyniosła według szacunków niemal 100 mln ton. Liderem na globalnych rynkach pozostają Stany Zjednoczone z produkcją na poziomie 19,5 mln ton. Na drugim miejscu uplasował się najbardziej dynamicznie rozwijający się w tym sektorze rynek brazylijski, który wyprodukował około 13,6 mln ton. Na trzecim miejscu znalazła się Unia Europejska z produkcją na poziomie 12,5 mln ton (największą część stanowi tu polski drób). Na podobnym poziomie do Wspólnoty plasuje się rynek chiński. Zaraz za nim natomiast Indie, Rosja i Meksyk.

kowr/jac/fot. pixabay/fot. wewnętrzna kowr/zsrir

swiatrolnika.info 2023