O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

01-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Małecki: Lobbing organizacji ekologicznych to element wojny hybrydowej

Poseł Jerzy Małecki w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info skomentował doniesienia niemieckich mediów o finansowaniu organizacji ekologicznych przez Moskwę.

Przypomnijmy, że niemiecki ,,Die Welt” przekazał, że Rosjanie finansowali znane zachodnie organizacje ekologiczne. Jak wskazała gazeta, powołując się na ustalenia dzienników "Financial Times" i "New York Times", rosyjski rząd przekazał 82 miliony euro europejskim stowarzyszeniom ochrony klimatu i organizacjom ekologicznym, których celem było zapobieganie produkcji gazu ziemnego w Europie.

Małecki oburzony działaniami pseudoekologów

,,Die Welt” alarmuje, że zachodnie organizacje ekologiczne były finansowane przez Rosję. Opłacani przez Putina pseudoekolodzy mieli blokować europejskie inwestycje, a zamiast tego wspierać dalsze uzależnianie się Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Poseł Jerzy Małecki nie kryje oburzenia działaniami ekologów.

,,Jeżeli potwierdzą się doniesienia niemieckiej prasy na temat tego, że Rosjanie przekazali 82 miliony euro organizacjom ekologicznym, to będzie to karygodne. Okaże się bowiem, że organizacje, które miały walczyć o nasze wspólne dobro, o dobro przyszłych pokoleń, tak naprawdę działają na czyjeś zlecenie. To zlecenie dotyczyło blokowania różnych inwestycji przez organizacje ekologiczne, które przekonywały, że te inwestycje są szkodliwe dla środowiska. Okazuje się, że te twierdzenia nie są prawdziwe” – wskazuje poseł.

Małecki: Z całej sytuacji trzeba wyciągnąć wnioski

Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że konieczne jest nowe prawo, które pozwoli na przejrzystość finansowania organizacji samorządowych i sprawdzenie, które z nich działają na zlecenie lobbystów z innych krajów. Parlamentarzysta zwraca bowiem uwagę, że historia opisana przez ,,Die Welt” może nie być jedyna, a informacje o finansowaniu organizacji ekologicznych przez Rosję czy też Chiny, krążą po kuluarach od bardzo dawna.

,,Z całej sytuacji trzeba wyciągnąć wnioski i ukarać osoby, które korzystały z rosyjskich pieniędzy i siały dezinformację na zlecenie. Działania organizacji ekologicznych to element wojny hybrydowej. To element wpływu innych państw na gospodarki innych krajów, w tym na gospodarkę Polski, która się rozwija i potrzebuje dużych inwestycji. Należy przyjrzeć się działaniom takich organizacji. Są potrzebne nowe przepisy prawne, które wykażą źródła finansowania takich organizacji. Taka ustawa byłaby swego rodzaju mapą drogową dla uczciwych organizacji, dzięki której te będą mogły działać w bezpieczny sposób” – wskazuje Jerzy Małecki.

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Organizacje walczące z bezpieczeństwem Polski należy skontrolować

swiatrolnika.info 2023