Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

10-08-2021

Autor: Świat Rolnika

(O)ceny rolnicze: Rynek mleka – wpływ pandemii na branżę

Rynek mleka

W jakiej kondycji jest światowy rynek mleka? Jak branża mleczarka w Polsce poradziła sobie z pandemią koronawirusa i jaki wpływ na to miał wirus ASF, dziesiątkujący chińskie stada świń? Czy aktywiści ekologiczni i działania antyhodowlane w Unii Europejskiej uderzą w polskie i europejskie mleczarstwo mocniej niż COVID-19? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Rynek mleka na świecie po pandemii

Światowy rynek mleka wszedł we wzrostową fazę cyklu w drugiej połowie bieżącego roku. Dojdzie najprawdopodobniej do dalszego zwiększenia popytu na produkty mleczne, czemu sprzyjać będzie poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz stopniowe ożywienie aktywności w kanale gastronomicznym.

Warto wspomnieć, że jednocześnie będziemy mieli do czynienia z ograniczoną podażą, która będzie oddziaływała w kierunku wzrostu cen produktów mlecznych oraz cen skupu mleka. Lokalnym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen skupu najprawdopodobniej będzie zaostrzające się rywalizacja o surowiec między mleczarniami.

– tłumaczy Jarosław Malczewski.

(O)ceny rolnicze: Ceny mleka w Polsce i Unii Europejskiej. Jak wypadamy na tle UE?

Rynek mleka w Polsce i pandemia

Jak na rynek mleka w Polsce i na świecie wpłynęła pandemia koronawirusa? Jak wypadamy na tle pozostałych krajów i czy produkcja mleka i branża mleczarka są zagrożone przez zmiany zapowiedziane w rządowym programie Polski Ład i antyhodowlane działania Unii Europejskiej?

Pandemia nie zatrzymała rozwoju polskiego mleczarstwa, bo nie doprowadziła do spadku skupu, jak to oczywiście miało miejsce w niektórych krajach. Nie doszło również do załamania eksportu, a światowy rynek mleka uratował silny popyt ze strony Chin. Mimo tego, że kraj ten borykał się z pandemią, to bardzo szybko sobie z nią poradził i dodatkowo w 2019 roku w Chinach pojawiła się epidemia ASF, co doprowadziło do bardzo silnego spadku pogłowia trzody chlewnej. Jak wiadomo rynki rolne, mimo, że teoretycznie są oddzielne, to są w zasadzie systemem naczyń połączonych i dlatego w 2020 roku Chiny dokonały rzeczy spektakularnej i zwiększyły pogłowie tych zwierząt, co doprowadziło do znacznego wzrostu popytu na serwatkę w proszku, której używa się w paszach.

– wyjaśnia Jarosław Malczewski.

swiatrolnika.info 2023