PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wspólna Polityka Rolna zatwierdzona przez Radę UE

Wspólna Polityka Rolna zatwierdzona przez Radę UE

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-03 09:18:14
Wspólna polityka rolna

Wspólna polityka rolna na lata 2023–2027 formalnie została przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Nowe przepisy torują drogę nowym „ideałom”.

"Po ponad trzech latach ciężkiej pracy dotarliśmy w końcu do finiszu. Przyjęta dziś nowa WPR to szczególnie ważny moment w unijnej polityce rolnej, gdyż przygotowuje sprawiedliwszą i bardziej przewidywalną przyszłość dla europejskich rolników" - oświadczył Joże Podgorszek, słoweński minister rolnictwa, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Reforma dyskutowana przez ponad trzy lata

Proces reformy WPR rozpoczął się w 2018 r., kiedy Komisja Europejska opublikowała swój pierwotny wniosek. W październiku 2020 r. Rada i Parlament Europejski przyjęły swoje stanowiska negocjacyjne, rozpoczynając dziewięć miesięcy negocjacji, których zwieńczeniem było porozumienie polityczne w czerwcu 2021 r. Jednym z kluczowych elementów nowej polityki jest wprowadzenie planów strategicznych na szczeblu państw członkowskich. Rządy krajowe mogą dzięki temu dostosować przepisy WPR do potrzeb społeczności rolniczych we współpracy z władzami lokalnymi i odpowiednimi zainteresowanymi stronami.

Nowa polityka jest również najambitniejszą z dotychczasowych pod względem środowiskowym, gdyż jedną czwartą płatności bezpośrednich przeznaczono na ekologiczne praktyki rolne.
Państwa członkowskie mają czas do 1 stycznia 2022 r. na przedłożenie projektów planów strategicznych, po czym Komisja rozpocznie proces oceny tych planów i przekazywania informacji zwrotnych. Nowa WPR wejdzie w życie w 2023 r. i będzie obowiązywać do 2027 r.Wspólna polityka rolna 03 Wspólna polityka rolna to około jednej trzeciej budżetu UE.

Wspólna polityka rolna powodem apeli Copy i Cogeci

Z okazji posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa, przewodniczący Copa i Cogeca odnieśli się do pogarszającej się sytuacji na rynku, trudności, z jakimi zmagają się rolnicy w związku z kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa oraz znaczenia ducha współpracy jakiego potrzebuje Wspólna Polityka Rolna. Położyli nacisk na rolę zdecydowanych działań Unii Europejskiej na rzecz stabilizacji rynków i wsparcia dla rolników. Zaapelowali również o dodatkową pomoc dla państw członkowskich w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się chorób takich jak afrykański pomór świń i grypa ptaków.

Przewodnicząca Copa Christiane Lambert skorzystała z okazji do uwypuklenia zaangażowania rolników w zwiększanie zrównoważoności w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, przypominając o znaczeniu kompleksowej oceny skutków ex-ante celów ujętych w strategiach różnorodności biologicznej i „od pola do stołu”.

Czytaj również: Fit for 55 – Wielkopolska Izba Rolnicza o Europejskim Zielonym Ładzie


PAP/fot.pixabay