PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone

Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-26 12:30:00
Wojciechowski

Komisarz Wojciechowski powiedział w sobotę w Toruniu, że dzięki polskim rolnikom niezagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

Komisarz wziął wczoraj udział w Toruniu w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w konferencji "Bezpieczeństwo gospodarcze". Podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że W Europie trzeba zwiększyć własną produkcję zboża w związku z wojną w Ukrainie, w związku z rosyjską agresją na ten kraj.

Bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i w Europie

Na wczorajszej konferencji obecni byli także m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a także wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wszyscy zabrali głos w trakcie sympozjum.

"W Europie trzeba zwiększyć własną produkcję zboża w związku z wojną w Ukrainie, w związku z rosyjską agresją na ten kraj" – powiedział w sobotę w Toruniu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Ocenił, że dzięki polskim rolnikom niezagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

Komisarz Wojciechowski ocenił, że w bliskiej perspektywie nie jest zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe ani Europy, ani Polski.

"Dzięki naszym rolnikom, dzięki ich pracy i poświęceniu mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Wyzwaniem światowym jest jednak to, co dzieje się na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji" – ocenił Wojciechowski w rozmowie.

Wojciechowski rolnictwo

Wojciechowski: UE musi przede wszystkim pomóc w transporcie tego zboża

Mówił, że Ukraina była dotychczas bardzo dużym dostawcom zbóż, m.in. na Bliski Wschód i do Afryki, dlatego w jego ocenie niezwykle ważne jest wsparcie Ukrainy w transporcie tego zboża do miejsc docelowych.

"UE musi przede wszystkim pomóc w transporcie tego zboża. Po drugie, przynajmniej okresowo w Europie trzeba zwiększyć własną produkcję. To się dzieje. Znosimy pewne ograniczenia związane z produkcją. Pewne obszary, które miały być przymusowo odłogowane, mogą być włączane do produkcji. Takie decyzje Komisja Europejska podjęła" – wskazał komisarz Wojciechowski. 

Czytaj też: Wojciechowski: Tylko Polska wprowadziła dopłaty do nawozów

fot.gov.pl/pixabay.com