PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Trwa posiedzenie Rady Ministrów. Tematem rozmów Plan Strategiczny WPR

Trwa posiedzenie Rady Ministrów. Tematem rozmów Plan Strategiczny WPR

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-14 13:37:33
Trwa posiedzenie Rady Ministrów; tematem rozmów Plan Strategiczny WPR

Plan Strategiczny WPR na lata 2023–2027 jest wiodącym tematem, na trwającym obecnie posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd ma przyjąć na nim projekt uchwały ws. WPR.

Zgodnie z projektem Planu, przekazanego do konsultacji publicznych, ma on wspierać zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa i przyczynić się do poprawy dochodów rolniczych, tak by zbliżyć je do dochodu w gospodarce narodowej. Ma również wesprzeć poprawę konkurencyjności i odporności na ryzyka klimatyczne i rynkowe gospodarstw rolnych oraz efektywność gospodarowania.

Nowy Plan Strategiczny WPR ma ożywić pozycję rolników na rynku

Jak napisano w projekcie, dzięki przyjęciu Planu wzmocniona zostanie pozycja rolników na rynku, co umożliwi pełne wykorzystanie ich potencjału. Wprowadzone mają zostać zachęty dla młodych rolników do pozostania w zawodzie.planstrayegicznywpr2

W projekcie zaznaczono, że WPR będzie promować zrównoważone metody gospodarowania, wspierać ochronę zasobów naturalnych oraz produkcję i wykorzystanie zrównoważonej energii.

Plan ma wspierać rozwój obszarów wiejskich, rozwijać różnorodność gospodarczą oraz wspomagać aktywność zawodową i społeczną mieszkańców obszarów wiejskich. Zgodnie z nim żywność ma być produkowana w sposób przyjazny środowisku, przy ograniczonej ilości dodatków chemicznych. Ograniczone mają zostać straty żywności i jej marnowanie, priorytetem będzie wysoka jakość i poprawa dobrostanu zwierząt.

Czytaj także: Reforma WPR budzi kontrowersje. "Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu"

źródła: PAP/ fot. pixabay.com