PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Szczepan Wójcik: Jesteśmy w czołówce państw z blokowanymi inwestycjami

Szczepan Wójcik: Jesteśmy w czołówce państw z blokowanymi inwestycjami

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 11:00:00
Szczepan Wójcik

Szczepan Wójcik, hodowca i prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, był gościem w programie „Wieś to też Polska” na antenie TV Trwam.

W programie poruszono temat trzech filarów bezpieczeństwa Polski, w tym bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju. Podczas rozmowy wyemitowano film przygotowany przez Fundację Polska Ziemia, który podejmuje temat problemów polskiego rolnictwa i ciągłych ataków ze strony organizacji antyhodowlanych.

Szczepan Wójcik i trzech filarach bezpieczeństwa Polski

Współtwórcą i dystrybutorem reportażu jest Szczepan Wójcik, który na antenie Radia Maryja omówił aspekty filmu.

,,Chcemy pokazać problem, z jakim dzisiaj Polscy inwestorzy i rolnicy muszą się borykać. Chcemy pokazać, jak istotne jest zapewnienie dzisiaj bezpieczeństwa żywnościowego, czyli jednego z trzech filarów obok obronności i energetyki. Chcemy pokazać, przed jakimi problemami stoi polskie rolnictwo i polski rolnik, aby zapewnić  bezpieczeństwo” – wskazał prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Jak dodał gość TV Trwam, polskie rolnictwo musi się dziś mierzyć z wieloma problemami, w tym z atakami ze strony różnych sił, osób oraz organizacji, które próbują wpływać na bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju.

,,Chcemy pokazać, z czym musimy się zmierzyć i chcemy unaocznić widzom, ale też partii rządzącej czy w ogóle politykom, że jest potrzeba pewnych zmian w funkcjonowaniu tzw. organizacji pozarządowych, które funkcjonują w trzech filarach bezpieczeństwa” – dodał Szczepan Wójcik.

szczepan wójcik

Organizacje pseudoekologiczne blokują polskie inwestycje

Jak zauważył prezes IGR, nasz kraj jest w niechlubnej czołówce państw, gdzie inwestycje są blokowane przez różnego rodzaju organizacje.

,,Dzisiaj nie mamy chyba żadnej znaczącej inwestycji czy to drogowej, czy deweloperskiej, czy działającej w sektorze gospodarki rolnej, która nie byłaby oprotestowana. „Ze świeczką szukać” dzisiaj gminy, która bez problemu wyda decyzję na kurniki, hodowlę trzody chlewnej czy hodowlę bydła, ponieważ każda z takich inwestycji zaraz jest oprotestowana. Prawie zawsze znajdują się organizacje, bardzo często z Warszawy czy innego większego miasta, które na swoim koncie mają blokowanie galerii handlowych, blokadę mostów i innych bardzo ważnych inwestycji. Zdarza się, że organizacja na co dzień działająca w Gdańsku nagle w pewnym momencie protestuje i blokuje inwestycje z południa kraju, np. w Krakowie. Dlatego dziś mamy niechlubną statystykę, która mówi, że jesteśmy w czołówce państw, które muszą borykać się z bardzo dużym odsetkiem blokowanych inwestycji” – dodał Szczepan Wójcik.

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej dodał, że Polska już teraz musi się mierzyć z problemami, wynikającymi z ideologicznych pomysłów Unii Europejskiej.

,,Musimy mierzyć się z nadużywaniem prawa, z wykorzystywaniem różnych przepisów, które bardzo często przychodzą do nas z Brukseli, podobnie jak to miało miejsce w przypadku zamykania kopalni. Przecież Bruksela narzuciła nam zamknięcie kopalni i tak zrobiliśmy, czyli złoto, na którym Polska stoi i bezpieczeństwo energetyczne, które możemy wykorzystywać.  (…) Uzależniono nas od gazu rosyjskiego, a dzisiaj okazuje się, że musimy sprowadzać węgiel z innych krajów i cieszymy się, że w ogóle mamy możliwość go sprowadzić, kiedy możemy go wykorzystać u siebie. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, implementując różne, nie do końca rozważne sugestie oraz nakazy Unii Europejskiej” – stwierdził Szczepan Wójcik.

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe jest na pierwszym miejscu

radiomaryja.pl/fot.AR