PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Edward Siarka: Zakładana lesistość Polski może być trudna do osiągnięcia

Edward Siarka: Zakładana lesistość Polski może być trudna do osiągnięcia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-02 16:00:00
Lesistość Polski

Wiceminister MKiŚ Edward Siarka uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji środowiska, podczas której omawiana była lesistość Polski.

Zakładany na 2050 r. 33-proc. stan lasów, może być trudny do osiągnięcia, ponieważ zaistniał problem z pozyskiwaniem gruntów pod lasy – przekazał wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zastępca ministra w swoim wystąpieniu odniósł się w dużej mierze do realizowanego krajowego programu zwiększania lesistości kraju.

Plan na 2050 r. stanął pod znakiem zapytania

Program ten został opracowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa i zaakceptowany do realizacji przez rząd w czerwcu 1995 roku; w 2002 r. został zmodyfikowany. Głównym celem programu jest stworzenie warunków do zwiększenia lesistości Polski do 30 proc. w 2020 r. i 33 proc. w 2050 r.

Siarka poinformował, że cel na 2020 rok – czyli 30 proc. lesistości kraju – został zrealizowany. Przyznał jednocześnie, że osiągnięcie 33 proc. lesistości w 2050 r. może być trudne do osiągnięcia.lesistosclasow2 02.12

"Ta wysokość zalesienia może być trudna do osiągnięcia i wynika to z tego, że na dzień dzisiejszy mamy bardzo duże problemy z pozyskiwaniem gruntów do zalesień" – powiedział Siarka.

Wyjaśnił, że o ile w latach 90-tych dysponowano dużymi zasobami ziemi, która nadawała się do zalesienia i była przekazywana z Agencji Nieruchomości Rolnych (teraz KOWR), to obecnie – jak przyznał wiceminister – ten proces spowolnił.

Lesistość Polski nie może być zwiększana z kilku powodów

Siarka poinformował, że trwają rozmowy z resortem rolnictwa w tej sprawie. Dodał, że według szacunków w dyspozycji KOWR znajduje się obecnie ok. 150 tys. ha gruntów, które mogłyby zostać zalesione. W kwestii lasów Polska na tle Europy wypada przeciętnie.

Drugim problemem – na który wskazał wiceminister – jest brak planów zagospodarowania przestrzennego w gminach, które mogłyby wskazywać tereny pod las.

Siarka poinformował, że w porównaniu do 2019 r., powierzchnia lasów w Polsce w 2020 r. zwiększyła się o 1500 ha. W 2020 r. grunty leśne zajmowały 9 mln 466 tys. ha z tego lasy – 9 mln 266 tys ha – co stanowi 29,6 proc. powierzchni kraju. W zdecydowanej większości, bo w 80 proc. lasy w Polsce są publiczne. Największym zarządcą lasów publicznych są Lasy Państwowe, które gospodarowały na 7 mln 319 ha. Do parków narodowych należało 186 tys. ha. Lasy należące do prywatnych właścicieli zajmowały z kolei 1 mln 786 tys. ha.

Czytaj też: Europejski Zielony Ład. Siarka: 3 mln ha lasów zostanie wyłączonych z użytkowania

źródła:PAP/fot.TT/ESiarka/pixabay.com