PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Premier: Obowiązkiem państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe

Premier: Obowiązkiem państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-18 20:30:00
bezpieczeństwo żywnościowe

Premier Morawiecki uważa, że bezpieczeństwo żywnościowe i gwarancja stabilnego prowadzenia upraw i hodowli to obowiązek państwa i odpowiedzialnego rządu.

Szef rządu we środowym wpisie na Facebooku podkreśla, że "rolnictwo to strategiczny sektor polskiej gospodarki, który w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie, grożącego niedoborami żywności na świecie, jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu".

Bezpieczeństwo żywnościowe to obowiązek

Premier Morawiecki poinformował, że w środę odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, sekretarze stanu Ryszard Bartosik, Rafał Romanowski oraz prezes Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska, a także dyrektor generalny Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Waldemar Humięcki. Premier podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe to obowiązek państwa i odpowiedzialnego rządu.

,,Obowiązkiem państwa i odpowiedzialnego rządu jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego, a polskim rolnikom gwarancji stabilnego prowadzenia upraw, hodowli oraz rozwoju" – podkreśla premier Morawiecki.

,,Po trudnych latach nieudolnych rządów PO-PSL stale wzmacniamy polską wieś. Współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa i uważnie wsłuchujemy się w głos rolników, przyjmujemy ich wnioski, zgłaszane uwagi i postulaty" – dodał.

W dalszej części wpisu szef rządu podsumowuje dotychczasowe działania na rzecz polskiej wsi. Jako punkty, które udało się już zrealizować, wymienia fakt, że w trwającym naborze rolnicy mogą ubiegać się o Uzupełniającą Płatność Podstawową, w ramach systemu dopłat bezpośrednich, czyli de facto o dopłaty powyżej średniej unijnej, wydłużony został również terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne płatności w ramach PROW – do 15 czerwca, oraz dopłaty do nawozów mineralnych do 31 maja 2022 r.

Ponadto, jak pisze szef rządu, w całej Polsce zwiększono liczbę miejsc rolniczej sprzedaży bezpośredniej, wprowadzono większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, uwolniono rolniczy handel detaliczny, zwiększono ochronę producentów rolnych przed nieuczciwymi praktykami wielkich sieci handlowych, a także wsparto tradycję, historię i kulturę polskiej wsi poprzez dofinansowanie Kół Gospodyń Wiejskich.

bezpieczeństwo żywnościowe

Plany rządu

Premier podkreślił, że w trakcie realizacji są projekty dotyczące przejścia na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa oraz ws. ryczałtu do 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego.

Z kolei w planach rządu jest inicjatywa, która zakłada stworzenie centralnego systemu informatycznego katalogującego zasób państwowej ziemi, nowe i bezpłatne miejsca do bezpośredniej sprzedaży w całej Polsce czy uruchomienie programu ”Odbudowy polskiego przetwórstwa” – 4,5 mld zł oraz inicjatywa "Ułatwienia dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny".

,,Prawo i Sprawiedliwość docenia i wspiera polską wieś jak żaden inny rząd w historii. W tym wymagającym czasie wielu nakładających się na siebie kryzysów jest ona jednym z fundamentów bezpieczeństwa Polski" – napisał premier Morawiecki.

Oglądaj też: Debata IGR: Bezpieczeństwo żywnościowe, a inwazja Rosji na Ukrainę

PAP/fot.pixabay


Andrzej Gantner: Produkcja żywności w Polsce nie została ograniczona

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-28 13:30:00

Dworczyk: Efektywny transport zboża z Ukrainy wymaga czasu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 23:00:00

Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

BULT SMOGOWICZE