PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Od pola do stołu – organizacje wzywają do urealnienia strategii

Od pola do stołu – organizacje wzywają do urealnienia strategii

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-09 19:00:00
Od pola do stołu

We wspólnej deklaracji 27 organizacji rolniczych i branżowych pisze: – W czwartek komisje ENVI i Agri Parlamentu Europejskiego będą głosować nad projektem raportu przedstawiającym ich oficjalną reakcję na strategię „Od pola do stołu”. Podczas gdy pierwsze badania dotyczące wpływu strategii zainicjowane przez Komisję w 2020 roku wskazują na niezwykle niepokojące tendencje, posłowie do Parlamentu Europejskiego planują zaapelować o kilka dodatkowych celów strategii Komisji, które byłyby po prostu nie do utrzymania dla społeczności rolniczej Unii Europejskiej.

Od pola do stołu w obecnej formie doprowadzi do znacznych spadków w produkcji i wygeneruje dodatkowe koszty

Latem nowe badanie przeprowadzone przez JRC, które niestety nie zostało udostępnione szerzej, potwierdziło opublikowane już pierwsze analizy dotyczące wpływu sztandarowej strategii Komisji na rzecz rolnictwa. Strategia “Od pola do stołu” w obecnej formie doprowadzi do znacznych spadków produkcji i znacznych dodatkowych kosztów dla producentów. Nawet jeśli redukcja emisji rolnych w Unii Europejskiej mogłaby wynikać z tej strategii, duża jej część wynikałaby z przenoszenia naszej produkcji do krajów trzecich.

Bez dalszej refleksji lub konsultacji i pomimo tej potępiającej uwagi Parlament Europejski przygotowuje się do głosowania w tym tygodniu nad dodatkowymi propozycjami, które są oderwane od realiów sektora rolno-spożywczego, co dla wszystkich sygnatariuszy tej deklaracji może sprawić, że strategia będzie jeszcze bardziej szkodliwa dla przetrwania całego sektora.

Czytaj też: Przeworska: Nie możemy pozwolić, by jedność rolników była rozbijana

Od pola do stołu zagraża przyszłości europejskich gospodarstw i powiązanych z nimi branż

Odnotowujemy jednak rosnącą, choć spóźnionąOd pola do stolu 02, świadomość pewnej liczby posłów do Parlamentu Europejskiego zaniepokojonych zagwarantowaniem naszej suwerenności żywnościowej, naszego przywództwa w rolnictwie i przyszłości naszych terytoriów wiejskich. Teraz prosimy ich o poparcie swoich słów działaniem i wzywamy członków komisji ENVI i Agri do wyraźnego głosowania przeciwko najbardziej szkodliwym kompromisowym poprawkom projektu sprawozdania obejmującego strategię “Od pola do stołu”, które zagrażają przyszłości naszych europejskich gospodarstw i powiązanych z nimi branż

– napisały organizacje.

Świadome konieczności dostosowania się do wyzwań środowiskowych społeczności rolnicze w całej Europie każdego dnia podejmują działania, aby sprostać wymaganiom dotyczącym limitów emisji, bioróżnorodności i dobrostanu zwierząt jakie przewiduje strategia “Od pola do stołu”. Jeżeli Unia Europejska chce, abyśmy odnieśli sukces, będzie musiała wesprzeć nas pragmatycznymi ramami politycznymi opartymi na realistycznych celach, które są spójne z jej polityką handlową, zapewnić równe warunki konkurencji z importem i zapewnić niezbędną pomoc w zrównoważonej transformacji. Zrównoważenia środowiskowego nie można oddzielić od zrównoważenia społecznego i gospodarczego, a ta synergia idzie w parze z celami stopniowymi i pragmatycznymi

– dodano w oświadczeniu.

forummleczarskie.pl/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapewnia: Nasz kraj ma duże nadwyżki produkcyjne


BULT SMOGOWICZE